Nissan Navara EnGuard | Pickup na ratunek

Podczas trwających w Hanowerze targów samochodów użytkowych Nissan zaprezentował koncepcyjną Navarę do zadań specjalnych

Nissan Navara EnGuard Concept to pickup do zadań specjalnych. Głównym przeznaczeniem prototypu jest służba w oddziałach ratunkowych.

Częścią wyposażenia konceptu jest dron wyposażony w kamerę HD. Dron może odlecieć od kierowcy na 6 000 metrów i rozpędzić się do 20 m/sekundę. Baterie starczą na półgodzinny lot. Według pomysłu twórców, ratownicy będą mogli wysyłać go na poszukiwania zaginionych i dopiero po ich zlokalizowaniu ekipa ruszy na miejsce pickupem.

Żeby poradzić sobie w trudnym terenie pickup został podniesiony o 50 mm. Zderzaki, nadkola i podwozie zostało wzmocnione. Navara otrzymała także nowe, przystosowane do offroadu opony (285/75/R16). W razie potrzeby pickup może przeciągnąć przyczepę o wadze nie przekraczającej 3500 kg. Pod maską pracuje mocniejsza wersja 2,3-litrowego turbodiesla dCi (190 KM i 450 Nm). Napęd to oczywiście 4x4.

Zamontowane na dachu LED-y mogą oświetlić całe otoczenie pojazdu (360 stopni) - nie dość, że pickup będzie potrafił jechać w najciemniejszą noc, to stanie się również widoczny z bardzo dalekiego dystansu. O to ostatnie dba także niebieska lampa stroboskopowa. Na wyposażeniu znajdziemy m.in. defibrylator, apteczki, akumulatory, zbiornik z tlenem, linę, krótkofalówki, kamizelki ratunkowe i toporek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.