Audi R8 | Z silnikiem od Panamery

Marka z Ingolstadt przygotowuje tańszą wersję Audi R8. Supersamochód będzie wyposażony w nowy silnik przeszczepiony z drugiej generacji Porsche Panamera

Nowy silnik V6 dostępny w modelu Panamera to wspólne dzieło marek Audi i Porsche. Producenci działający w ramach koncernu Volkswagen będą w niedalekiej przyszłości pracować nad wspólnymi jednostkami. Już niebawem ruszą prace nad nowym V8, które pojawi się w niemieckich samochodach.

Jednostka sześciocylindrowa zadebiutowała kilka tygodni temu w nowym Porsche Panamera 4S. Motor o pojemności 2,9 litra wspomagany przez turbodoładowanie rozwija moc 440 KM oraz 549 Nm maksymalnego momentu obrotowego. To spokojnie wystarczy żeby zasilić kolejne generacje Audi RS4 i RS5, a także RS Q5. Kolejnym modelem, w którym pojawi się rzeczona konstrukcja to Audi R8.

Supersamochód nie jest już dostępny z silnikiem V8 o pojemności 4,2 litra. W gamie jest oferowana wolnossąca odmiana jednostki V10 o pojemności 5,2 litra. Dlatego potrzebna jest wersja bazowa, wyposażona w mniejszy i słabszy silnik.

Audi nie zdradza, jakie będą osiągi jednostki montowanej w R8 i pozostałych modelach. Można się spodziewać, że zaoferuje podobną moc, co poprzednia konstrukcja. Tamten silnik legitymował się mocą co najmniej 444 KM. Wycofanie go z gamy było mocno komentowane przez fanów marki. Nawet sam Jeremy Clarkson powiedział, że jest to jedna z najlepszych jednostek, jakie kiedykolwiek powstały. Decyzja o wycofaniu była podyktowana względami ekologicznymi. Zmodernizowanie tej konstrukcji, by spełniała najnowsze normy emisji spalin byłoby zbyt kosztowne dla koncernu.

W gamie silników Audi jest jeszcze jedna konstrukcja. Jest to silnik V6 z turbodoładowaniem, który jest wykorzystywany w najnowszej wersji S4 i S5. Wzmocniona wersja tej jednostki również mogłaby sobie poradzić z modelem R8.

Na razie Audi nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło spekulacjom na temat bazowej wersji R8.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.