Volkswagen Beetle | Co za rekord prędkości!

Ile może maksymalnie pojechać poczciwy Volkswagen Garbus? Okazuje się, że jeżeli znajdzie się na słonym jeziorze w Bonneville, a pod maską pracuje podrasowany silnik TSI to naprawdę sporo...

Festiwal World of Speed na jeziorze Bonneville (stan Utah) to prawdziwe święto maniaków prędkości. Dwie poprzednie edycje nie odbyły się ze względu na złe warunki, ale w tym roku zawodnicy bez problemu mogli się wziąć za bicie rekordów. Na starcie stanął specjalnie zmodyfikowany Volkswagen Beetle LSR i na dystansie jednej mili rozpędził się aż do 328 km/h! To najlepszy wynik w historii kultowego Volkswagena.

Oczywiście na pokładzie rekordowego Beetle'a pracuje podrasowana jednostka napędowa. To wciąż turbodoładowany, dwulitrowy silnik TSI, ale jego parametrom daleko do fabrycznych. To aż 550 KM mocy i 571 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Osiągnięto to między innymi dzięki zastosowaniu innych turbosprężarki, tłoków, wałków rozrządu, korbowodu oraz dzięki modyfikacjom głowicy cylindrów.

To nie jedyne modyfikacje, jakie zafundowano superszybkiemu Garbusowi. Specyfika Bonneville wymusiła użycie specjalnych kół i opon przystosowanych do jazdy po słonej nawierzchni. Beetle został także wyraźnie obniżony, a podczas próby o bezpieczeństwo kierowcy dbała klatka bezpieczeństwa, wyścigowy fotel z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa i system gaśniczy. Żeby Volkswagen mógł wyhamować z ponad 300 km/h układ hamulcowy wspierany jest przez dwa spadochrony.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.