Nowe BMW serii 5 | Tylko krok do autonomicznej jazdy

Już niedługo BMW zaprezentuje nową generację serii 5 (G30). W najnowszym filmie promocyjnym Bawarczycy chwalą się kilkoma nowoczesnymi systemami

Wciąż nie wiemy kiedy nowe BMW serii 5 zostanie zaprezentowane. Całkiem prawdopodobne, że zobaczymy je już na przełomie września i października podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Coraz częściej pojawiają się jednak informacje, że BMW zdecyduje się na trochę późniejszy termin - styczeń i Detroit 2017 r..

Krok od autonomicznej jazdy

BMW serii 5 zapożyczy kilka rozwiązań z flagowego modelu marki, serii 7. Będą to m.in. asystent utrzymania pasa ruchu (Steering and Lane Control Assistant), inteligentny tempomat oraz funkcja stop&go. Pozwoli to na półautonomiczną jazdę bez konieczności trzymania rąk na kierownicy. Oczywiście nie mamy jeszcze do czynienia z pełnoprawnym autopilotem, ale BMW wyraźnie odciąży kierowcę podczas męczącej jazdy w korku albo dłuższej trasy autostradą. W BMW serii 7 systemy te działają do 210 km/h.

Z innych nowości, BMW chwali się systemem wykrywającym zagrożenie na skrzyżowaniu (Crossroads Warning). Przewiduje on potencjalną kolizję i ostrzega o niej kierowcę. W razie braku reakcji może samodzielnie aktywować procedurę awaryjnego hamowania. Jak możemy się dowiedzieć z zapowiedzi, "to tylko wierzchołek góry lodowej", a BMW serii 5 będzie miało do zaoferowania jeszcze "mnóstwo" sprytnych rozwiązań.

Poniżej wspomniany film, który pojawił się na oficjalnym profilu marki na Facebooku. Dzisiaj przyglądamy się nowoczesnym technologiom, w jakie będzie wyposażona piątka. O silnikach i pierwszych informacjach technicznych  pisaliśmy TUTAJ .

Niestety, wciąż nie ujawniono ani jednego zdjęcia nowego BMW serii 5. Dlatego w galerii zamieszczamy fotki szpiegowskie oraz zdjęcia z fabryki. Piątka jest na nich ubrana w charakterystyczny kamuflaż.

Więcej o:
Komentarze (6)
Nowe BMW serii 5 | Tylko krok do autonomicznej jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 4 razy 4

  Ten serwis nas zabije koszta i jeszcze raz koszta

 • Gość: szej

  Oceniono 12 razy 2

  Kalendarium życia BMW 5:
  0-3 lata - właściciel: członek zarządu lub dyrektor w dużej korporacji
  4-6 lat - drobny przedsiębiorca, manager średniego szczebla
  7-9 lat - właściciel komisu samochodowego, agent ubezpieczeniowy lub lokalny cwaniak, który żyje nie wiadomo z czego
  10-15 lat - kierowca tira, rolnik, syn właściciela sklepu wiejskiego, mechanik zatrudniony na czarno
  +16 lat - wiadomo

 • Gość: ...

  Oceniono 13 razy 1

  E klasa lepsza, przynajmniej nikt mnie za dresa/cwaniaczka w takim samochodzie nie posądzi

 • jankowski.99

  0

  Wydaje mi się, że tzw. jazda autonomiczna zabije ducha motoryzacji, a po drodze też zapewne wielu ludzi. Na pewno nie będzie przyjemności z prowadzenia takiego wozu. Istnieje też aspekt prawny i moralny, kto będzie odpowiadał za wypadki, bo taki samochód nie będzie bezawaryjny, jak wszystko co jest mechaniczo-elektroniczne. Być może będzie to rozwiązanie dla pijaków, ludzi starszysz , inwalidów i młodzieży nie pamietającej klasycznych samochodów, gdzie trzeba "wachlować" dźwignią zmiany biegów. Ja wybrałbym rower lub środki komunikacji publicznej, ale być może o to komuś chodzi, nieprawdaż?

 • Gość: ff

  Oceniono 9 razy -1

  wierzchołek góry awarji i przebywania w serwisie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX