Salon Paryż 2016 | Kia Rio | Praktyczny i przestronny maluch

Tydzień wcześniej Kia pokazała pierwsze teasery nowej generacji Rio. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Salonu Samochodowego w Paryżu mała Kia została zaprezentowana w pełnej okazałości

Kia przygotowuje się do premiery czwartej generacji jednego z najważniejszych samochodów w swojej ofercie. To właśnie mała Rio jest najlepiej sprzedającym się globalnie modelem Koreańczyków - w zeszłym roku sprzedano aż 473 tysiące egzemplarzy. Za nową linię stylistyczną Rio odpowiadają trzy studia projektowe marki - z Kalifornii, Niemiec oraz Korei Południowej.

Praktyczność na pierwszym miejscu

Nowa Kia Rio ma ambicje być najpraktyczniejszym maluchem segmentu B. Dlatego auto urosło. Do większej przestronności wnętrza i do większego bagażnika w dużej mierze przyczyniają się o 10 mm większy rozstaw osi i o 15 mm dłuższe nadwozie. W porównaniu z poprzednią generacją bagażnik został powiększony o 37 litrów - jego pojemność to teraz 325 litrów.

Kia chwali się też innymi parametrami. Choćby miejscem na nogi: 1120 mm z przodu i 770 mm z tyłu. Szerokość kabiny na wysokości ramion wynosi 1375 mm z przodu oraz 1355 mm z tyłu - to jeden z najlepszych wyników w segmencie. Inne atuty to duże kieszenie w drzwiach na butelki, uchwyty na kubki, parę sprytnie ukrytych schowków i wygodny podłokietnik, również ze schowkiem.

Jednostki napędowe | Czas turbodoładowania

Największą nowością pod maską Kii Rio jest trzycylindrowy, turbodoładowany silnik 1.0 T-GDI. Litrowy motor będzie oferowany w dwóch wariantach mocy: 100 oraz 120 KM. W obydwu maksymalny moment obrotowy wynosi 172 Nm. Na zwolenników jednostek benzynowych czekają jeszcze dwa wolnossące silniki. To 1.25 MPI (84 KM i 122 Nm) oraz 1.4 MPI (100 KM i 132 Nm).

Silnik wysokoprężny jest jeden (pojemność 1.4), ale w dwóch wariantach mocy. Do wyboru 70 albo 90 KM.

We wszystkich wersjach silnikowych Kia Rio ma napęd na przednie koła przenoszony za pośrednictwem pięciobiegowej (w wersjach – 1,25 l i 1,0 T-GDI 100 KM) lub sześciobiegowej przekładni mechanicznej (odmiany – 1,4 l i 1,0 T-GDI 120 KM oraz obydwie 1,4 l wysokoprężne).

Kia Rio 2017Kia Rio 2017 fot. Kia

Nowoczesne technologie i systemy bezpieczeństwa

Kia Rio będzie wyposażona w najnowszą wersję systemu multimedialnego z obsługą Apple CarPlay oraz Android Auto. Ekran dotykowy - w zależności od wersji wyposażenia - ma 5 albo 7 cali. Nowe Rio będzie oferować kupującym dostęp do Kia Connected Services, do których danych dostarcza TomTom. Rio to pierwszy samochodów w segmencie, który będzie miał porty USB z przodu oraz z tyłu kabiny.

Nie zabraknie także nowoczesnych systemów bezpieczeństwa i asystentów kierowcy. Przykładowo, to układ automatycznego hamowania awaryjnego z funkcją rozpoznawania pieszych czy asystent utrzymania pasa ruchu.

Kiedy premiera?

Oficjalnie Kia Rio zostanie pokazana na przełomie września i października podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Do europejskich salonów sprzedaży trafi na początku 2017 r.. Również w Polsce małej Kii możemy spodziewać się w pierwszy kwartale przyszłego roku. Auto będzie w standardzie oferowane z 7-letnią gwarancją (lub 150 000 km).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.