Wydanie weekendowe | Nasze podsumowanie tygodnia

Motoryzacja SUV-ami stoi. Widać to było w tym tygodniu - producenci ze wszystkich stron świata chwalili się nowymi lub odświeżonymi "terenówkami"

W tym tygodniu akronim SUV był odmieniany przez wszystkie przypadki. I trudno się temu dziwić, bo to najszybciej rozwijający się segment aut na świecie. W Europie SUV-y (i crossovery) wyprzedziły pod względem popularności kompakty, których pozycja jeszcze kilka lat temu była niezagrożona. W najbliższym czasie wybór w tym segmencie będzie jeszcze większy.

Na zbliżający się Salon Samochodowy w Paryżu Lexus przywiezie koncept nowego SUV-a o bardzo odważnych i oryginalnych (jak to w Lexusie) kształtach. I nie będzie osamotniony, bo zdjęciami nowej "terenówki" pochwaliło się też Mitsubishi. GT-PHEV Concept będzie główną atrakcją na stoisku japońskiej marki podczas targów w stolicy Francji. Inny SUV z Azji o enigmatycznej nazwie LIV-2 ma wprowadzić SsangYonga do segmentu premium, w którym - według Volkswagena - znajduje się już nowy Amarok. Niemcy opublikowali polski cennik swojego pickupa. Swoimi nowymi SUV-ami pochwalili się też Holden i Nissan - z europejskiego punktu widzenia to jedynie ciekawostki, bo auta nie będą dostępne na Starym Kontynencie, ale fani czterech kółek na pewno nie przejdą obok nich obojętnie.

W mijającym tygodniu nie zabrakło też bardzo ważnych z polskiego punktu widzenia premier. Hyundai pokazał zupełnie nowe i30, które nazywa nowym samochodem dla ludu. To ewidentne nawiązanie do Volkswagena, które można odebrać jako rzucenie rękawicy Golfowi. Koreańczycy stworzyli auto o bardzo konserwatywnym i zachowawczym wyglądzie. Nasz redaktor Filip był na przedpremierowej prezentacji auta, chwaląc je za wysokiej jakości materiały we wnętrzu, ale nie ukrywając delikatnego zawodu stylistyką. Jak zareagują na nią klienci? Czas pokaże. Na rynku kompaktów zrobiło się jeszcze ciekawiej dzięki kolejnej premierze w tym segmencie - po amerykańskim debiucie do Europy trafiła w końcu Honda Civic dziesiątej generacji. O zadziornym aucie wiemy coraz więcej, choć na oficjalne szczegóły trzeba jeszcze trochę poczekać. Autem, które poznaliśmy już na wylot, jest natomiast Volvo V90 w odmianie Cross Country, idealnie wpisujące się w zapotrzebowanie na crossovery. Piękne kombi nie straciło nic ze swojego uroku po dodaniu kilku plastikowych nakładek i zwiększeniu prześwitu.

Co polecamy Wam szczególnie gorąco? Po pierwsze , nasze poradniki. W tym tygodniu Janek przyglądał się kłopotliwemu osprzętowi silników Diesla i przeanalizował rynek w poszukiwaniu najciekawszych kombi w cenie do 10 tys. zł. Po drugie , kolejny odcinek naszego nowego cyklu "Dwa zdania", w którym Martin i Piotrek sprzeczają się na tematy związane z motoryzacją. W tym tygodniu zaprosili Was do dyskusji na temat wyższości samochodów nowych nad używanymi. Lub odwrotnie. Koniecznie podzielcie się z nami swoją opinią. Po trzecie , pierwszy odcinek nowego cyklu "Test miesiąca". Bardzo szczegółowo przyglądamy się w nim nowym samochodom dostępnym na rynku. Na pierwszy ogień poszło Audi A3 Limousine. Na deser polecamy zaserwować sobie najnowszą gymkhanę w wykonaniu Kena Blocka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.