Bugatti Galibier | Czas na zupełnie nowy model

Po premierze Chirona we Francji dopracowywana jest jego jeszcze mocniejsza odmiana Super Sport. Jednak to nie jedyne Bugatti, jakie może niedługo pojawić się na rynku

Od prezentacji koncepcyjnego 16 C Galibier Concept minęło już siedem lat. Plotki o wprowadzeniu do produkcji 1000-konnej limuzyny (8.0 W16) pojawiały się nie raz, ale tym razem powracają za sprawą CEO marki, Wolfganga Durheimera, który w rozmowie z Autocar przyznał, że temat powrócił i jest "bardzo poważnie rozważany". Bugatti przymierza się do wypuszczenia na drogi samochodu innego niż Chiron. Jeżeli wybór padnie na Galibier, to limuzyna będzie zbudowana na zmodyfikowanej platformie Porsche MSB. Znamy ją z nowej Panamery, a w przyszłości będzie ona wykorzystywana także przez nowe Bentleye. Galibier miałby silnik umieszczony z przodu. Nie wiadomo jeszcze, czy w grę wchodzi - tak jak w koncepcie - potężna jednostka W16 znana z Chirona.

O włos od premiery

Co ciekawe, Galibier został zatwierdzony do produkcji już w 2011 roku. Wybrano nawet miejsce produkcji (Moslheim) i ustalono, że przez osiem lat zostanie wyprodukowanych tylko 3000 egzemplarzy. Dlaczego nic z tego nie wyszło? Doszło do przetasowania na samym szczycie marki - Durheimer na parę lat przeszedł do Audi (wrócił w 2015 roku), a jego miejsce zajął Wolfgang Schreiber. Nowy szef zdecydował, że priorytetem powinno być stworzenie następcy Veyrona. Inne projekty zostały tymczasowo zawieszone.

Jeśli nie limuzyna, to co?

Zarząd koncernu Volkswagen wciąż nie dał zielonego światła produkcyjnej wersji 16 C Galibier. To najprawdopodobniejszy scenariusz, ale są jeszcze inne pomysły. Zgodnie z obowiązująca w motoryzacji modą, VAG rozważa powołanie do życia nowego SUV-a. Bugatti miałoby być jeszcze lepiej wyposażone niż Bentley Bentayga. Na rynku rzuciłoby wyzwanie Rolls-Royce'owi Cullinan.

Inne pomysły, to supersamochód słabszy i bardziej przystępny cenowo niż Chiron oraz auto w pełni elektryczne.

Twoim zdaniem jaki samochód powinien dołączyć do Chirona w ofercie Bugatti?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.