Volvo XC40 | Znamy szczegóły!

Nowy model ma być przepustką dla szwedzkiego producenta to dynamicznie rosnącego segmentu kompaktowych SUV-ów lub jak kto woli, crossoverów. Oficjalna premiera tego samochodu dopiero w marcu w Genewie, ale znamy już większość szczegółów dotyczących tego modelu

Szef designu Volvo, Thomas Ingenlath, określa model XC40 jako początek nowej ery design dla szwedzkiej marki. Wersja produkcyjna będzie mocno zbliżona do konceptu 40.1 zaprezentowanego w maju tego roku.

Wersję 40.1 zaprezentowano równolegle do modelu Concept 40.2. Niewykluczone zatem, że oba modele będą miały premierę w podobnym czasie. Z tą różnicą, że ten drugi zamieni się w model V40 i będzie kompaktowym hatchbackiem.

Wszystko wskazuje na to, że Volvo podzieli swoją gamę modelową na trzy serie: 90, 60 i 40. Pierwszy model z najmniejszej serii, czyli XC40, pojawi się w salonach dopiero w 2018 roku. Będzie dostępny w trzech wariantach różniących się bryłą nadwozia. Mowa tutaj o crossoverze, hatchbacku oraz kombi. Ten ostatni zostanie zaprezentowany pół roku później.

Model XC40 powstanie na nowej płycie podłogowej CMA (Compact Modular Architecture), której konstrukcja jest bardzo elastyczna i z pewnością będzie wykorzystywana nie tylko w modelach Volvo, ale również u chińskiego kooperanta Geely, które kilka lat temu nabyło szwedzką markę od koncernu Ford. To właśnie pod skrzydłami nowego właściciela firma w ostatnich latach najbardziej rozwinęła skrzydła.

Volvo Concept 40.1Volvo Concept 40.1 fot. Volvo

Pod maską XC40 zadebiutuje długo oczekiwana, trzycylindrowa konstrukcja o pojemności 1,5 litra, która będzie dostępna w wersji benzynowej i wysokoprężnej. Do tego klienci będą mogli wybierać pomiędzy wariantem wolnossącym i turbodoładowanym. Poza tym nowy model będzie dostępny z silnikiem benzynowym wspomaganym jednostką elektryczną. Wariant T5 Twin Engine oferuje 180 KM maksymalnej mocy. Silnik spalinowy dostarczy napęd na przednią oś poprzez siedmiostopniową skrzynię dwusprzęgłową, natomiast tylną osią zajmie się silnik elektryczny. Ta wersja umożliwi również jazdę wyłącznie na prąd z zasięgiem ok. 50 km.

Bezpośrednimi konkurentami nowego Volvo XC40 będą takie modele jak Audi Q3, BMW X1 czy Mercedesa GLA. Włodarze marki mają ambicje zostać liderem w tym segmencie nie tylko pod względem sprzedaży, ale także osiągów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.