Volvo Seria 140 | To już 50 lat!

Dokładnie 50 lat temu, 17 sierpnia 1966 roku szwedzki producent zaprosił setki dziennikarzy z całego świata do swojej fabryki Torslanda, skąd wyjechały pierwsze egzemplarze jednego z największych hitów marki - Serii 140

To pierwszy model Volvo, który sprzedał się w nakładzie miliona egzemplarzy w ciągu jednego cyklu produkcyjnego. Auto było produkowane w takich krajach jak Szwecja, Belgia, Kanada, Australia czy Malezja w latach 1966-1974. Jego dokładny nakład wyniósł 1,25 mln egzemplarzy, co na tamte czasy było niemałym osiągnięciem.

Volvo Seria 140 było protoplastą takich modeli jak S60 czy V60 oraz następcą modelu Amazon, który do dziś wzbudza wielkie emocje. Przy okazji nowy model wprowadził zmianę nazewnictwa marki. Druga cyfra w nazwie oznaczała liczbę cylindrów, a ostatnia liczbę drzwi. W gamie modelowej było dostępne Volvo 142 - dwudrzwiowy sedan, Volvo 144 - czterodrzwiowy sedan, Volvo 145 - pięciodrzwiowe kombi.

Volvo Seria 140Volvo Seria 140 Fot. Volvo

Jak na tamte czasy auto było bardzo bezpieczne. Kontrolowane strefy zgniotu, wzmocniona karoseria, łamana kolumna kierownicza, a także protoplasta systemu ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu kół.

Pięćdziesiąt lat po premierze tego wyjątkowego modelu Volvo nie tylko nie zapomina o nim, ale także zapowiada następcę. Już w 2017 roku pojawi się całkowicie nowa Seria 60.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.