Transit Elevated Bus | Takiego autobusu jeszcze nie widzieliście

W Chinach powstał najdziwniejszy autobus na świecie. Czy tak będzie wyglądała przyszłość transportu publicznego?

Audi prezentuje tiry przyszłości

Na ulice chińskiego miasta Qinhuangdao wyjechał prototyp niezwykłego autobusu przyszłości. Transit Elevated Bus z powodzeniem pokonał 300 metrów. Trasa była o tyle sprytnie zaplanowana, że TEB nie musiał ani razu skręcać.

Autobus mierzy 22 m długości, 7,8 m szerokości i 4,8 m wysokości. Na pokład może wejść nawet 300 pasażerów. TEB "lewituje" 2,1 metra nad jezdnią - pod nim spokojnie zmieszczą się osobówki. Nie wiadomo, czy w kolejnych prototypach zostaną uwzględnione także wyższe pojazdy np. dostawczaki. Za napęd odpowiadają silniki elektryczne, a TEB może się rozpędzić do 60 km/h. Po Qinhuangdao testy mają odbyć się jeszcze w pięciu innych chińskich miastach.

Co dokładnie potrafi innowacyjny TEB możemy zobaczyć w materiale New China TV, który został zamieszczony na serwisie YouTube. Czy tak będzie wyglądała przyszłość transportu publicznego?

 

Producent odważnie zapowiada, że produkcyjny Transit Elevated Bus będzie mógł wyruszyć na drogi chińskich miast już za półtora roku. Ma znacząco zredukować korki i zanieczyszczenia - dwa największe problemy metropolii Państwa Środka.

ZOBACZ TAKŻE:

Mercedes Future Bus | Autonomiczny autobus przyszłości

źródło: Okazje.info

Czy Twoim zdaniem pomysł Chińczyków ma szanse się przyjąć?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.