Ford Focus RS | Australia zablokuje "Drift mode"

Premiera długo oczekiwanego Forda Focusa RS wzbudziła zainteresowanie nie tylko po stronie klientów w Australii, ale również lokalnych władz i mediów. Wszystko przez tryb umożliwiający driftowanie

Ford Tourneo Custom 300 2.2 TDCI Titanium L1 | Test długodystansowy

Eksperci od bezpieczeństwa oraz krajowe w Australii wzięli na temat nowego Forda Focusa RS. Auto jest wyposażone w tryb "Drift Mode", który ich zdaniem jest niebezpieczny i kompletnie nieprzydatny w samochodzie drogowym. Według krytyków zachęci on kierowców do poczynania niebezpiecznych manewrów na publicznych drogach.

Dyskusja urosła do takich rozmiarów, że szef australijskiej rady ds. pieszych wezwał producenta do zablokowania tego trybu we wszystkich samochodach. Producent tłumaczy się, że przy włączaniu tego ustawienia pojawia się komunikat przestrzegający o prawidłowym użyciu systemu wyłącznie na torze wyścigowym.

W całym zamieszaniu eksperci nie wzięli pod uwagę, że ów tryb pozwala na driftowanie samochodem w sposób łatwiejszy i bezpieczniejszy niż po zwykłym odłączeniu systemu kontroli trakcji. Rozwiązanie Forda zapewnia odpowiednią kontrolę nad napędem 4x4 i rozdzieleniem momentu obrotowego, więc nawet słabo doświadczeni kierowcy mogą sobie poradzić z taką zabawą.

Już wcześniej władze Australii miały obiekcje co do innego rozwiązania stosowanego przez Forda. W nowym Mustangu można zamówić system, który ułatwia "palenie gumy". Oczywiście protesty doprowadziły do tego, że ta opcja na tamtym rynku jest niedostępna.

ZOBACZ TAKŻE:

Ford Focus RS | Hot hatch doskonały? | Krótka lekcja historii

INNE LINKI

Ford Kuga Vignale | Ford atakuje klasę premium

Ford KA+ | Mocny atak Forda na segment mieszczuchów

Czas na nowego Forda Focusa

Więcej o:
Copyright © Agora SA