Toyota Supra | Powrót na 40.urodziny

Toyota przymierza się do przywrócenia na rynek kultowej Supry. Wszystko wskazuje na to, że auto będzie gotowe już w 2018 roku

Pierwsze wizualizacje BMW Z5

Toyota coraz mocniej angażuje się w samochody sportowe. Nie licząc typowo rajdowych i wyścigowych bestii, na razie w sportowej ofercie japońskiego producenta znajduje się jedno auto, Toyota GT86. Już niedługo dołączy do niej bardzo szybki maluch, model S-FR. Jednak prawdziwe emocje wywołuje nowy flagowy model Japończyków, powracająca z zaświatów Toyota Supra.

Powrót Supry był pewny, kiedy Toyota zaprezentowała koncept FT-1 Concept. Nie znaliśmy wtedy dokładnej daty premiery. Teraz z Japonii płyną informacje, że Toyota celuje w 2018. Supra powróciłaby na rynek w swoje 40. urodziny.

Co już wiemy o nowej Suprze?

Nowa Supra będzie blisko spokrewniona z BMW Z5 (następcą modelu Z4). Pod maską BMW Z5 pojawią się dobrze znane cztero- i sześciocylindrowe silniki konstrukcji BMW. Auto w standardowej wersji będzie napędzane na tylną oś. Za dodatkową opłatą będzie można zamówić xDrive przekazujący napęd na wszystkie koła. Możliwe, że te same jednostki napędowe znajdą się także na pokładzie Toyoty. BMW Z5 i nowa sportowa Toyota będą dostępne także w bardzo mocnej wersji hybrydowej, nad którą pracują inżynierowie Toyoty.

Zgodnie z polityką firmy, Toyota położy nacisk właśnie na wersję hybrydową. Napęd hybrydowy 4x4 ma mieć wyścigowe korzenie i czerpać garściami z bolidu TS040 Hybrid, który wywalczył dla japońskiej marki mistrzostwo świata w wyścigach długodystansowych FIA.

BMW ma wnieść do wspólnego projektu także doświadczenie we wzmacnianiu podwozia włóknem węglowym. Rozwiązanie wykorzystane w serii 7 i i3 trafi także do Z5 oraz Supry.

ZOBACZ TAKŻE:

TOYOTA S-FR | OLBRZYMIE ZAINTERESOWANIE

Toyota S-FRToyota S-FR fot. Toyota

INNE LINKI

Toyota pokazała odświeżoną Corollę

Toyota pracuje nad przełomowym wózkiem dla niepełnosprawnych

Toyota uBox | Koncept dla nowego pokolenia

Więcej o: