Paryż jednak nie postawi krzyżyka na starych autach

Ostatnia zmiana przepisów odnośnie wjazdu starszych aut do centrum Paryża wzbudziła sporo kontrowersji. Właściciele klasycznych pojazdów będą jednak mogli odetchnąć z ulgą. Włodarze miasta ulegli w tej kwestii

Najczęściej sprowadzane samochody używane w 2015 r. | Ranking

Większość europejskich aglomeracji ma problem z jakością powietrza. W głównej mierze obarczają za to nadmierny ruch samochodów z silnikami, które nie spełniają najnowszych norm. Stąd pomysł o zakazie wjazdu samochodów zarejestrowanych przed 1997 rokiem. To dopiero początek zmian. Stolica Francji ma zaostrzać przepisy do 2020 roku. Włodarze zakładają, że w centrum nie pojawią się samochody zarejestrowane przed 2012 rokiem. Póki co nowe rozwiązanie ma wejść w życie pierwszego lipca tego roku i będzie obowiązywać w dni powszednie.

Kilka dni temu organizacja FFVE zrzeszająca entuzjastów klasycznych samochodów poinformowała, że udało się wpracować kompromis z władzami miasta. Klasyczne auta otrzymają specjalną naklejkę, która pozwoli uniknąć mandatu, gdy pojawią się w centrum. Dotyczy to samochodów wyprodukowanych przed 1986 rokiem, które mają status kolekcjonerskich. Pozostałe samochody nie będą mogły się pojawiać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20. Weekendy będą nadal dostępne dla wszystkich aut.

Władze rozważają jeszcze wprowadzenie osobnej kategorii dla tzw. youngtimerów, czyli samochodów, które mają mniej niż 30 lat, ale również są pojazdami kolekcjonerskimi. W tej kwestii nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji.

ZOBACZ TAKŻE:

Kupujemy używane Renault | Poradnik | Na te modele musisz uważać

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.