Specjalne miejsca parkingowe tylko dla kobiet

W chińskich mediach od kilku dni trwa ostra dyskusja na temat nowego pomysłu jednego z zarządców dróg. Pojawiły się bowiem specjalne, poszerzone miejsca parkingowe przeznaczone dla kobiet

Lokalna, chińska gazeta "Qianjiang Evening News" opisała nowy pomysł zarządcy dróg w mieście Hangzhou. Na wybranych parkingach pojawiły się miejsca przeznaczone dla samochodów podkreślone różową linią.

- Powstały one z myślą o kobietach-kierowcach, których umiejętności za kółkiem nie są doskonałe - powiedział jeden z pracowników zarządcy.

Czym w Holandii można opłacić kurs prawa jazdy? "Kolejny dowód na bardzo liberalne poglądy rządzących"

Miejsca parkingowe przeznaczone dla kobiet są sporo szersze niż te dla mężczyzn. Dodatkowo podkreślono je różowymi pasami. Jak widać, stereotyp o tym, że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni, funkcjonuje niezależnie od szerokości geograficznej.

Obrońcy pomysłu na zarzut o seksistowskie podeście do tematu mówią, że miejsca wyznaczono z myślą nie tylko o kierowcach płci pięknej. Mężczyźni, którzy nie czują się zbyt pewnie za kółkiem, również będą mogli z nich skorzystać. W zasadzie największym problemem jest w tym przypadku nazwa. Zamiast miejsc dla kobiet mogłyby powstać miejsca dla początkujących kierowców. Pomysłodawcy bronią się, że powstały one na specjalne życzenie kobiet, a na całej powierzchni parkingu w mieście Hangzhou z 361 miejsc tylko 8 pomalowano różowymi pasami. Każdego dnia korzysta z nich kilkanaście samochodów. Jeden z chińskich serwisów internetowych zapytał swoich czytelników o opinię w tej sprawie. Aż 67 proc. respondentów odpowiedziało, że nie ma w tym nic złego (zachęcamy do zagłosowania w naszym sondażu, który znajduje się poniżej).

Chiny nie są pierwszym krajem, który wprowadził takie rozwiązanie. Kilka lat temu rząd Korei Południowej zbudował 5 tys. miejsc parkingowych oznaczonych różowym kolorem. Nawet w Niemczech pojawiają się takie miejsca, choć w tym przypadku nie podkreśla się, że są one przeznaczone dla kobiet.

Kłopoty z parkowaniem nie są największym problemem na chińskich drogach. Każdego roku w wypadkach samochodowych ginie tam 200 tys. osób.

ZOBACZ TAKŻE:

Noga z gazu. W tych miejscach działa Odcinkowy Pomiar Prędkości

INNE LINKI:

Nowe przepisy dotyczące praw jazdy już za pół roku

OPP , 400 fotoradarów i inne, czyli nowy arsenał GITD

Brakuje 100 mld zł na nowe drogi

źródło: Okazje.info

Czy Twoim zdaniem miejsca parkingowe dla kobiet to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.