Noga z gazu. W tych miejscach działa Odcinkowy Pomiar Prędkości

Do końca ubiegłego roku Odcinkowy Pomiar Prędkości działał w czterech miejscach Polski. Dziś lokalizacji jest 16. Gdzie Główny Inspektorat Transportu Drogowego robi zdjęcia?

Mandat prosto z nieba. Drogówka testuje nową broń

Gaz, gaz, gaz, nagłe hamowanie i znowu gaz - to tzw. efekt kangura. Kierowca widzi znak z białym fotoradarem na niebieskim tle, zwalnia, przejeżdżając krótki odcinek z dozwoloną prędkością, a później wraca do normalnej jazdy. Jeśli wykazał się refleksem, zdjęcia z jednego z 400 fotoradarów działających w Polsce nie dostanie. Tak było do tej pory, ale kary nie będzie już tak łatwo uniknąć.

Odcinkowy Pomiar Prędkości - jak to działa

System OPP oblicza czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki do momentu przejechania przez drugą bramkę. Na tej podstawie wylicza średnią prędkość przejazdu na monitorowanym odcinku. Jeśli będzie ona większa, niż pozwalają limity, kierowca otrzyma mandat. O ile większa? Zasada jest identyczna jak w przypadku fotoradarów. Przekroczenie prędkości o 10 km/h i mniej nie jest rejestrowane. Nikt nie sprawdza kierowców tzw. metodą na partyzanta - wszystkie miejsca kontroli są odpowiednio oznakowane.

Odcinkowy Pomiar PrędkościOdcinkowy Pomiar Prędkości Źródło: CANARD/GITD Źródło: CANARD/GITD

Na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym czytamy: Rozwiązanie to jest wykorzystywane m.in. we Włoszech, a jego funkcjonowanie zaowocowało zmniejszeniem liczby wypadków o 19 proc., spadkiem liczby rannych o 27 proc. oraz o 51 proc. niższym wskaźnikiem śmiertelności wskutek tragicznych zdarzeń drogowych w miejscach objętych kontrolą. GITD zapewnia, że lokalizacja miejsc pomiaru w Polsce nie jest przypadkowa. OPP nie działa na autostradach i drogach ekspresowych. Wybrano wyłącznie niebezpieczne odcinki dróg.

Poprawa bezpieczeństwa to priorytet, ale OPP to również narzędzie zasilające budżet. Po trzech tygodniach od uruchomienia systemu jedynie w czterech lokalizacjach zarejestrowano około 1,5 tys. wykroczeń.

Gdzie działa Odcinkowy Pomiar Prędkości

Do czterech miejsc, w których w ubiegłym roku działał Odcinkowy Pomiar Prędkości, w tym roku dołączyło 12 nowych. Wszystkie 16 zaznaczono na poniższej mapie kolorem granatowym. Lokalizacje oznaczone na żółto ruszą do końca 2016 r. (w sumie będzie ich 29). Kiedy i w jakiej kolejności? Tego przedstawiciele CANARD w rozmowie z Moto.pl nie potrafili powiedzieć.

Źródło: CANARD/GITD

Lista lokalizacji OPP: - Łosiów, - Łuszczów, - Karniewo, - odcinek Zwierki-Zabłudów, - Kluki, - Kolbuszowa, - Krościenko Wyżne-Iskrzynia, - Lubin, - Strachówka-Warmiaki, - Gorzyce (dwie lokalizacje), - Wilcza-Nieborowice, - Radlin, - Rybitwy-Polesie, - Szymaki, - Pawłowo.

ZOBACZ TAKŻE:

Lepiej, żeby Twój samochód nie znajdował się na tej liście | Najczęściej kradzione auta w Polsce

INNE LINKI:

Straż miejska straciła fotoradary. Jak zareagowali kierowcy?

Jak nie stracić prawa jazdy? Wystarczy powiedzieć, że...

KNF: Polisy OC są zbyt tanie. Będą podwyżki cen

źródło: Okazje.info

Czy Twoim zdaniem OPP będzie skutecznym batem na piratów drogowych?
Więcej o:
Copyright © Agora SA