Fiat Doblo Combi 1.3 Multijet 16V

Żona, trójka dzieci, teściowie... Weekendowy wyjazd? Jednym autem? Niemożliwe! Doblo w wersji siedmioosobowej rozwiąże ten problem. Proszę wsiadać, drzwi zamykać!

Włoski koncern zaprezentował nową, siedmioosobową odmianę Doblo. Nowość? Przecież model w tej wersji na polskim rynku znany był już od dawna! O co chodzi? Prosta sprawa. Specjalistyczna firma Waldi z Piotrkowa Trybunalskiego montowała dodatkowe dwa siedzenia w pięciomiejscowym Doblo. Usługa, która kosztowała 2500 zł netto, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Fiat nie ukrywa, że właśnie to wpłynęło na decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania do produkcji seryjnej. Doblo, znakomicie sprzedające się w towarowo-osobowych odmianach, rywalizuje na rynku z innymi kombivanami: Kangoo, Berlingo bądź Partnerem.

Doblo rocznik 2004 - wytwarzane w tureckiej Bursie - poddano niewielkiej modernizacji (premiera modelu odbyła się trzy lata temu). Projektanci zaproponowali nowocześniejszą stylizację tablicy przyrządów. Kołpaki na koła otrzymały inne wzory, a karoseria i tapicerka - szerszą gamę kolorów. Najważniejsza zmiana to jednak nowy silnik 1.3 Multijet produkowany w Bielsku-Białej, dobrze już znany z innych modeli. Jednostka o mocy 70 KM (51 kW) radzi sobie nieźle, nawet gdy w aucie siedzi komplet pasażerów, a nieznacznie zmodernizowane zawieszenie jeszcze poprawiło komfort jazdy. Silnik - jak na ten rodzaj pojazdu - wykazuje się dostateczną dynamiką, a także umiarkowanym apetytem na paliwo (według danych producenta średnio 5,7 l/100 km). Pod maską Doblo może pracować również benzynowa jednostka 1.6 16V (103 KM) lub wysokoprężna 1.9 JTD (105 KM).

Siedmioosobowa rodzina nie poskarży się na brak miejsca w kombivanie. Dodatkowo może zabrać ze sobą produkty i sprzęt potrzebne do urządzenia pikniku. Niestety, dłuższy wyjazd w tak licznym gronie raczej nie jest możliwy - nie pomieści się wszystkich pakunków. Na weekendowy wypad bagażnik jednak wystarczy. A jeśli chcesz zabrać w podróż tylko pięć osób, to nie ma żadnego problemu. Wystarczy zdemontować trzeci rząd siedzeń. Uzyskasz wtedy bagażnik o pojemności 750 l (po złożeniu środkowych foteli - 3000 l).

Otwieranie i zamykanie bocznych, przesuwanych drzwi ułatwia nowy mechanizm zamka - precyzyjniejszy i łatwiejszy w obsłudze.

Odnowione Doblo można już zamawiać w salonach Fiata (sprzedaż w kwietniu). Wersja siedmioosobowa trafi na rynek na przełomie maja i czerwca. Jej cena w porównaniu z modelami sprzedawanymi obecnie będzie nieco wyższa.

Opinia auto+

Największym atutem Doblo są jego uniwersalność i stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji. Tym autem przewieziesz nie tylko liczną rodzinkę, ale też w razie potrzeby sprzęt AGD lub... towar do sklepu

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.