To już koniec Toyoty FJ Cruiser

Dziesięć lat temu Toyota miała plan, żeby podbić motoryzacyjny świat samochodem o retro nadwoziu, skrywającym pod karoserią model Land Cruiser Prado. Teraz przyszedł czas pożegnać ten samochód

Toyota Mirai | Wodorowa rewolucja już na polskich ulicach

Toyota FJ Cruiser zadebiutowała podczas targów motoryzacyjnych w Detroit w 2005 roku. Inspiracją do stworzenia tego nietypowego modelu był klasyczny FJ40 Land Cruiser. Samochód zakończył swą karierę w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku. Jego miejsce zajął model 4Runner. Jednak na niektórych rynkach nadal było mocne zapotrzebowanie na ten samochód. Auto doceniono w krajach takich jak Chiny, Japonia, Australia, Nowa Zelandia, a także na Bliskim Wschodzie.

Niestety przygoda tego samochodu dobiega końca i nic już nie odwróci tej decyzji. Australijski oddział japońskiej marki zamierza w szczególny sposób pożegnać ten samochód. Imprezę zaplanowano na sierpień tego roku.

Toyota FJ Cruiser była dostępna tylko z jednym z silnikiem V6 o pojemności czterech litrów. Jednostka była połączona ze skrzynią manualną sześciobiegową lub pięciobiegowym automatem. Wolnossąca jednostka rozwijała 260 KM oraz 380 Nm. Może osiągi nie były imponujące, ale auto potrafiło wspinać się pod kątem 36 i zjeżdżać pod kątem 31 stopni.

Na razie Toyota nie planuje zamiennika dla FJ Cruiser. Być może za kilka lat, śladem takiego modelu jak AE86 postanowi wznowić model pod całkowicie inną nazwą.

ZOBACZ TAKŻE:

Toyota pokazała odświeżoną Corollę

INNE LINKI

Toyota Prius | Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie tylko samochody | Toyota pokazuje supermotorówkę

Toyota uBox | Koncept dla nowego pokolenia

Garażowe odkrycie | Zamurowana Toyota

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.