300 KM pod maską nowego Wranglera

Koncern FCA pracuje od jakiegoś czasu nad nowym sercem dla swoich modeli. Ma to być czterocylindrowa jednostka z turbodoładowaniem, która wyprodukuje blisko 300 KM

Jeep Renegade terenówką roku

Pierwszym modelem, w którym pojawi się ten silnik będzie kolejna generacja Jeepa Wranglera, nad którym amerykańsko-włoski koncern pracuje od jakiegoś czasu. Nowy motor będzie dysponował większym potencjałem niż jednostka montowana w Alfa Romeo 4C. Tam udało się wydobyć z silnika o pojemności 1,75 litra 120 KM na litr. Nowy motor będzie się legitymował współczynnikiem wynoszącym 150 KM na litr pojemności.

To sporo więcej niż dwulitrowy silnik EcoBoost Ford, który oferuje "tylko" 245 KM. Na razie liderem w tej klasyfikacji jest Mercedes CLA45 AMG, którego jednostka, również dwulitrowa, dostarcza 375 KM. Jak widać potencjał w downsizingu jest ogromny, a ogranicza go jedynie zaawansowanie technologiczne producenta.

Nowy silnik od FCA będzie wyposażony w turbodoładowanie typu twin-scroll oraz zmienne fazy zaworów. Niewykluczone, że konstrukcja zasili także jakiegoś sportowego kompakta. Na początek jednak pojawi się we Wranglerze, gdzie zastąpi prawdopodobnie silnik V6 Pentastar, który dostarcza 285 KM maksymalnej mocy z pojemności 3,6 litra.

Mały motor będzie oparty na aluminiowej konstrukcji i będzie współpracował z ośmiobiegową skrzynią automatyczną, co pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa.

ZOBACZ TAKŻE:

Jeep Grand Cherokee SRT8 | Test | Priapizm

INNE LINKI

Siedem konceptów Jeepa na Moab Easter Jeep Safari

Prototypy | Nowe Cayenne znów przyłapane

Jaguar F -Pace | Ceny w Polsce | Pierwszy SUV Jaguara od 199 tys. zł

Dodge SRT Hellcat | Podwojona produkcja i anulowane zamówienia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.