Mazda wskrzesi silnik Wankla

Nie ustają plotki na temat następcy Mazdy RX-8, a co za tym idzie silnika Wankla. Tym bardziej, że niedawno japoński producent złożył patent na taką konstrukcję

Mazda RX-VISION | Rotacyjna przyszłość

Zagraniczne źródła dotarły do dokumentów, które niedawno złożyli przedstawiciele japońskiego koncernu. Są one pełne zawiłych, technicznych detali, ale zdradzają kilka ciekawych faktów. Nowy silnik Wakla opracowany przez inżynierów Mazdy będzie pracował pod kątem 180 stopni wobec osi wzdłużnej. Takie rozwiązanie z pewnością wpłynie na ilość miejsca, którą zajmować będzie jednostka.

Na górze silnika zostanie umieszczona turbosprężarka oraz układ wylotowy. Taka konstrukcja pozwoli uwolnić miejsce pod jednostką, aby pomieścić tam zawieszenie. Jednostka będzie wyposażona w trójkątny tłok oraz nowy system wtrysków umieszczony jeszcze bliżej komory spalania. Ta zmiana poprawi zużycie paliwa, które było problemem w przypadku ostatnio produkowanej konstrukcji.

Na razie Mazda milczy na temat detali technicznych silnika Wankla. Kilka miesięcy temu zaprezentowano koncept RX-Vision, który zapowiadał wprowadzenie takiej jednostki, która miałaby się nazywać Skyactiv-R. Japoński producent nie wypowiedział się oficjalnie na temat mocy tej jednostki. Wiadomo tylko, że będzie generować około 400 KM.

ZOBACZ TAKŻE:

Technika | Silnik Wankla | Zakręcony projekt

INNE LINKI

Premiera Mazdy CX-4 coraz bliżej

Mazda CX-9 w Europie? "Jest taka możliwość"

Mazda Koeru | Nowy crossover

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.