Inteligentne światła | Przełomowa technologia

To może być przełom w technologii oświetlenia samochodowego. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera opracowali technologię, która potrafi samodzielnie dostosować się do warunków panujących na drodze

Inteligentne światła Forda | Troska o bezpieczeństwo

Ekipa naukowców z Instytutu Fraunhofera pracuje nad rozwiązaniem, które składa się z czterech 256-pikselowych diod LED połączonych za pomocą specjalnie zaprogramowanego, elektronicznego czipa. Takie rozwiązanie różnić się będzie od technologii stosowanych dotychczas dużo bardziej precyzyjnym dawkowaniem strumienia świetlnego, gdyż do wykorzystania będzie tysiąc pikseli świetlnych. Nowa technologia będzie zużywać znacznie mniej energii.

Może brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce pozwoli kierowcy na jazdę z włączonymi światłami drogowymi, które będą same sterować strumieniem światła, tak by nie oślepiać nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców. Nowoczesna lampa będzie podążać za drogą, włączając lub wyłączając odpowiednie piksele, tak by zapewnić jak najlepszą widoczność, a do tego pracować oszczędnie.

Podobne rozwiązanie stosuje od jakiegoś czasu Audi w reflektorach Matrix LED. Nad całością czuwa specjalna kamera połączona z komputerem, który automatycznie wyłącza niektóre segmenty reflektora, by nie oślepiać samochodów i pieszych.

Naukowcy z Instytutu Fraunhofera są wspomagani przez inżynierów z firm takich jak Infineon, Osram czy Hella. Do projektu włączył się także Daimler. Jednak na razie nie wiadomo kiedy technologia trafi do użytku.

ZOBACZ TAKŻE:

LED-owe światła Matrix w nowych Audi

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.