Salon Genewa 2016 | Seat Ateca | Hiszpański konkurent Qashqaia

Moda na SUV-y i crossovery nie słabnie. Już za tydzień, dla wybranej grupy dziennikarzy Seat pokaże swój pierwszy produkcyjny model z tego segmentu

Seat 20V20 | Hiszpański duży SUV

Seat już od dłuższego czasu przymierza się do mocnego uderzenia w segment SUV-ów i crossoverów. Wiemy, że Hiszpanie pracują nad trzema nowymi samochodami. Jednym z nich będzie mały, miejski, modny crossover na kształt Nissan Juke'a. Półkę wyżej znajdzie się auto, które rzuci rękawicę Nissanowi Qashqaiowi. Razem ze Skodą i Volkswagenem opracowywany jest także znacznie większy, siedmiomiejscowy SUV (konstrukcyjny bliźniak przedłużonego Tiguana i Skody o spodziewanej nazwie Kodiak), którego pojawienie zwiastował koncepcyjny 20V20.

Na pierwszy ogień ma pójść konkurent Qashqaia. Takiego Seata zobaczymy już na początku marca. Wszystko wskazuje na to, że kompaktowy SUV będzie się nazywał Ateca. Taki ruch wpisywałaby się w tradycję marki nazywania swoich modeli nazwami regionów i miast Hiszpanii. Ateca to gmina w prowincji Saragossa, w Aragonii. Oprócz Ateci, Seat ostatnio zastrzegł w urzędzie patentowym kolejne nazwy: Teqta, Conqera, Teroqa oraz Formentera.

Seat Leon ST Cupra | Pierwsza jazda | Dla Ciebie, dla rodziny

Seat Ateca zostanie zbudowany na uniwersalnej płycie podłogowej MQB i bazował technicznie na Seacie Leonie. To właśnie hatchback będzie głównym dawcą organów dla nowego Seata - możemy spodziewać się, że pod maską SUV-a będą te same jednostki napędowe. Podobno, Hiszpanie bardzo poważnie rozważają stworzenie drapieżnej wersji Cupra. Stylistycznie modelowi Ateca będzie najbliżej do Leona, ale ma też pełnymi garściami czerpać z konceptów IBX z 2011 roku, wspomnianego już 20V20 czy Leona Cross Sport.

Premiera Seata zbliża się wielkimi krokami. Nowy SUV zostanie oficjalnie zaprezentowany już na początku marca w Genewie. Jednak poznamy ten model już znacznie wcześniej. W połowie lutego Seat organizuje przedpremierowy pokaz Ateci dla dziennikarzy - Moto.pl również tam będzie.

ZOBACZ TAKŻE:

Seat Leon | Prezentacja modelu

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.