Elibriea Equvallas | Pierwszy supersamochód z Kataru

Na Bliskim Wschodzie jest spore zapotrzebowanie na supersamochody. O dziwo, aż do teraz nikt na poważnie nie wykorzystał tej niszy. Swoje pierwsze podejście robi lokalna firma Elibriea Automotive

Arrinera Hussarya GT | Polska wyścigówka

To, co widzicie na zdjęciach ma ambicje stać się pierwszym supersamochodem w dziejach Kataru. Producent zapowiada, że będzie to produkt "skrojony na potrzeby najbardziej wymagających klientów".

Póki co, Elibriea zaprezentowała pierwsze wizualizacje projektu oraz nie do końca jeżdżący koncept, który miał premierę kilka dni temu podczas targów Qatar Motor Show. Do wersji produkcyjnej jeszcze daleko, ale trzeba przyznać, że projekt zapowiada się bardzo awangardowo i nieco niedorzecznie. Co niektórzy doszukują się w jego wyglądzie nawiązania do amerykańskiego samolotu bombowego Lockheed F-117 Nighthawk.

Katarczycy nie zrażają się tym, że projekt jest jeszcze we wstępnym stadium rozwoju. Pierwsze zamówienia mają ruszyć już w marcu tego roku, a według informacji firmy pierwsze egzemplarze trafią do klientów w grudniu.

Elibriea Equvallas powstanie na bazie monokoku z włókna węglowego. Nadwozie będzie również wykonane z tego samego materiału. Wstępne zapowiedzi mówią o mocy rzędu 800 KM, która ma być generowana przez wolnossący silnik montowany centralnie. Napęd przekazywany na tylną oś za pomocą sześciobiegowej, ręcznej skrzyni biegów. Tyle zapowiedzi firmy Elibriea.

W międzyczasie pojawiły się plotki, że arabski supersamochód będzie napędzany silnikiem V8 konstrukcji GM, co oznacza, że raczej powinniśmy się spodziewać maksymalnej mocy o wartości 525 KM. Chyba, że inżynierowie z Kataru w jakiś cudowny sposób wydobędą jeszcze więcej pary z amerykańskiej konstrukcji bez wspomagania przez kompresor czy turbosprężarkę. Ciężko nam w to uwierzyć.

Nie wiemy za to nic na temat ceny. Można się jedynie spodziewać, że zgodnie z wygórowanymi oczekiwaniami klientów z tamtego rejonu - będzie odpowiednio wysoka.

ZOBACZ TAKŻE:

Audi Avus Quattro | Supersamochód, który nie trafił na drogi

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.