Łada X-RAY | Rosyjski brat Dacii Sandero

Firma AvtoVAZ mocno się rozkręca. Przez ostatnie miesiące zaprezentowała kilka projektów, a jeden z nich trafił właśnie do produkcji i będzie sprzedawany w Europie Zachodniej

Czym jeżdżą Rosjanie? Najlepiej sprzedające się auta w 2015 r.

Rosyjska Łada wprowadza na rynek swojego pierwszego crossovera. Do tej pory jedynym samochodem, który mógł ocierać się o ten segment była nieśmiertelna Niva. Jednak tym razem jest to całkiem inna bajka. Nowocześnie wyglądający, pięciodrzwiowy samochód powstał na płycie podłogowej B0, stworzonej przez koncern Renault-Nissan. Tej samej, którą wykorzystano do budowy Dacii Sandero.

Ta krzyżówka współdzieli sporo komponentów ze swoim rumuńskim odpowiednikiem, co z pewnością będzie działać na jej korzyść. Samochód trafił do produkcji w grudniu zeszłego roku i pojawi się w sprzedaży nie  tylko w Rosji. X-RAY ma być dostępny również w Europie zachodniej.

Nad wyglądem Łady X-RAY czuwał Steve Mattin, który wcześniej pracował dla Volvo i Mercedesa. Pod maskę rosyjskiego crossovera trafi silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra. Jego moc to 106 KM i jest z nim jeden poważny problem. Ze względu na normy emisji spalin, nie będzie sprzedawany w zachodniej części Europy. Najprawdopodobniej wersje eksportowe będą wyposażone w silnik HR16 pochodzący od Nissana. Jednostka o tej samej pojemności dysponuje nieco większą mocą 114 KM. Można ją spotkać w Dacii Duster. W ofercie pojawi się także silnik benzynowy 1,8 (123 KM) współpracujący ze zautomatyzowaną skrzynią ręczną. Po raz pierwszy w Ładzie pojawi się takie rozwiązanie.

W standardzie Łada X-RAY będzie wyposażona w dwie poduszki powietrzne, ESP, dwa głośniki i światła dzienne LED. Na rynku niemieckim auto będzie kosztować niewiele więcej niż Dacia Sandero, czyli w okolicach 7 tys. euro. (ok. 31 tys. zł).

ZOBACZ TAKŻE:

Salon Genewa 2016 | Volkswagen pokaże dwa crossovery?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.