Nie ma mocnych na Toyotę | Podsumowanie sprzedaży w 2015 roku

Kto sprzedał najwięcej samochodów w roku 2015? Toyota. Japończycy już czwarty rok z rzędu sięgają po tytuł największego producenta w branży

VW Passat Alltrack | Pierwsza jazda | Na każdą drogę

Toyota zakończyła rok 2015 na tronie największego producenta samochodów na świecie. Już czwarty rok z rzędu w branży motoryzacyjnej nie ma mocnych na Japończyków. Azjatycki koncern po raz kolejny przekroczył barierę 10 milionów sprzedanych aut rocznie, a globalny licznik zatrzymał się dokładnie na 10,15 miliona aut . Mimo lekkiego spadku sprzedaży w porównaniu z rokiem 2014 (-0,8%), Japończycy wyraźnie zwyciężyli, zostawiając dwóch głównych rywali pod kreską z napisem 10 000 000.

Tak prezentują się liczby trzech superkoncernów. W nawiasach podajemy zmianę w porównaniu z rokiem 2014:

Toyota - 10,15 miliona sprzedanych aut (-0,8%)

Volkswagen - 9,9 miliona sprzedanych aut (-2%)

General Motors - 9,8 miliona sprzedanych aut (+0,2%)

Toyota bardzo mocną pozycję zawdzięcza nie tylko swoim działaniom, ale także bardzo poważnym problemom koncernu VAG. Volkswagen bardzo odczuł spowolnienie rynku chińskiego. No i nie można też nie wspomnieć przecież o głośnej aferze Dieselgate, która wybuchła pod koniec września 2015. Tak poważna wpadka wizerunkowa na pewno odbiła się na wynikach sprzedaży Volkswagena w ostatnim kwartale 2015. A przypomnijmy, że jeszcze w połowie roku wydawało się, że to Volkswagen idzie po rekord i odbierze Toyocie koronę. Po pierwszych 6 miesiącach 2015 roku globalna sprzedaż Wielkiej Trójki wyglądała następująco:

Volkswagen - 5,04 miliona sprzedanych aut

Toyota - 5,02 miliona sprzedanych aut

General Motors - 4,86 miliona sprzedanych aut

Wobec problemów głównego rywala, wydaje się, że Toyota może zatriumfować również piąty rok z rzędu. Volkswagen musi za to uważać i oglądać się za siebie, bo Amerykanie z General Motors są już bardzo blisko.

ZOBACZ TAKŻE:

Toyota Mirai | Przyszłość motoryzacji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.