Salon Detroit 2016 | VLF Force 1 | Nowy supersamochód Henrika Fiskera

Henrik Fisker zapowiadał, że w Detroit zobaczymy niesamowity supersamochód. Nie kłamał. Jego nowy projekt napędzany jest silnikiem V10 z Vipera. W VLF Force 1 wyciśnięto z niego aż 745 KM

VUHL 05 | Sportowe auto z Meksyku

Głównym dawcą narządów dla VLF Force 1 jest wspomniany powyżej Dodge Viper, a to oznacza, że sercem Force 1 jest potężna, 8,4-litrowa "V-dziesiątka". Wyciśnięto z niej aż 745 KM i 865 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Bez obaw, to w dalszym ciągu klasyczny, wolnossący motor. Nie ma mowy o turbodoładowaniu czy układzie hybrydowym i pomocniczych elektrycznych silnikach. Cała moc trafia na koła tylnej osi za pośrednictwem sześciobiegowej, ręcznej skrzyni biegów. W opcjach znajdziemy jeszcze automat o takiej samej liczbie przełożeń, z manetkami przy kierownicy.

VLF Force 1 waży dokładnie 1538 kg, co osiągnięto poprzez szerokie zastosowania włókna węglowego. Osiągi? Twórcy obiecują, że wskazówka prędkościomierza minie pierwszą "setkę" po zaledwie 3 sekundach i zatrzyma się dopiero przy 350 km/h.

O świetnie osiągi, prowadzenie i frajdę z jazdy ma dbać agresywny projekt nadwozia. Nie dość, że Force 1 wygląda bardzo groźnie (jak na 745-konny samochód przystało), to został w najmniejszym detalu dopracowany w tunelu aerodynamicznym. W standardzie znalazły się też wyczynowe hamulce Brembo, a na 21-calowe koła trafiły profesjonalne opony Pirelli P Zero. Wnętrze ma być luksusowe, o czym zapewniają nas skórzana tapicerka oraz... dwie butelki szampana.

Za producentem supersamochodu, firmą VLF Automotive, stoją doświadczeni ludzie z branży. To m.in. Henrik Fisker (zawdzięczamy mu nie tylko Fiskera Karmę, ale także Astony DB9 i V8 Vantage czy BMW Z8), były szef General Motors Bob Lutz oraz świetny kierowca wyścigowy Ben Keating. Tak więc The Force 1 nie jest tylko groźnie wyglądającą wydmuszką supersamochodu, jakich na targach samochodowych pojawia się wiele. Już w kwietniu VLF rozpocznie produkcję. Powstanie tylko 50 egzemplarzy, a ceny będą startować z poziomu 268 500 dolarów, czyli ponad miliona złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

CZY CHIŃCZYCY URATUJĄ FISKERA KARMA?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.