Salon Detroit 2016 | Kia Telluride | Nowa linia stylistyczna?

Kia w Detroit zaskoczyła wszystkich konceptem naprawdę dużego SUV-a. Telluride to jeden z najciekawszych projektów, jakie zobaczyliśmy na amerykańskich targach. Aż szkoda, że Kia na razie milczy o wersji produkcyjnej

Kia Optima | Ceny w Polsce

Kia zaciekawiła branżę motoryzacyjną już teaserem nowego konceptu. Zobaczyliśmy wtedy tylko bok nowego samochodu, ale oczywistym stało się, że Koreańczycy szykują się do prezentacji naprawdę spektakularnego SUV-a. Wspominaliśmy, że na pewno będzie to duże auto, a może i "największy SUV w ofercie Koreańczyków". I tak właśnie jest. Kia Telluride to koncept dużego, luksusowego, siedmioosobowego SUV-a o bardzo muskularnej sylwetce. Konstrukcyjnie Telluride bazuje na Sorento, ale auto zostało zauważalnie powiększone. Wymiary konceptu to: 1801 mm wysokości, 2009 mm szerokości oraz 5001 mm długości. Sorento mierzy odpowiednio: 1685, 1890 i 4780 mm.

Bardzo możliwe, że Telluride to zapowiedź zupełnie nowej linii stylistycznej koreańskich SUV-ów. Najnowszy koncept jest bardzo masywny i muskularny. Z przodu w oczy rzucają się wielki grill w kształcie "tygrysiego nosa" i ciekawie narysowane LED-owe światła. Kia postawiła na wydatne nadkola i wyraźne linie oraz przetłoczenia. Zgodnie z przewidywaniami, tylne drzwi otwierają się "pod wiatr". Charakteru SUV-owi nadają srebrne, chromowane elementy takie jak listwy wokół okien, słupki oraz lusterka. Nie sposób też przejść obojętnie obok wielkich, pięcioramiennych, 22-calowych felg. Za to tył zaskakuje pionowymi, wysokimi LED-owymi reflektorami, wielkimi końcówkami wydechu i... olbrzymią, pustą, niezagospodarowaną przestrzenią na klapie bagażnika.

Za odważny projekt odpowiada Kia Design Center America. Mamy nadzieję, że pomysły kalifornijskiego studia przenikną do produkcyjnych modeli Kii.

Kia Telluride to samochód hybrydowy. Jego sercem jest 3,6-litrowa "V-szóstka" o mocy 270 KM. Do pomocy ma dostać elektryczny motor (130 KM). Łączna moc układu to 400 KM. Moc trafia na wszystkie koła. Kia zapewnia, że apetyt Telluride na benzynę nie przekracza 8 litrów na 100 km.

W futurystycznym wnętrzu Kia postanowiła przetestować kilka ciekawych rozwiązań. Gwoździem programu są czujniki w czterech przednich fotelach (układ siedzeń to 2+2+3), które badają samopoczucie kierowcy i pasażerów. System ma dostosowywać specjalne LED-owe panele, aby świeciły terapeutycznym światłem. Inna ciekawostka to specjalna konsola przy drugim rzędzie siedzeń (w postaci cienkiej opaski), z poziomu której pasażerowie mogą sterować niektórymi funkcjami systemu multimedialnego. Na pokładzie nie zabrakło też dużych dotykowych ekranów, nawigacji, bezprzewodowej łączności, ładowania indukcyjnego i pełnej integracji samochodowego systemu ze smartfonem. Część elementów nowoczesnego wnętrza wykonano w technologii druku 3D.

Podczas prezentacji w Detroit Koreańczycy nie zająknęli się ani słowem o spodziewanej wersji produkcyjnej.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa Kia Sportage | Powtórzy sukces poprzedników?

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.