Volkswagen będzie zmuszony odkupić tysiące aut?

Kolejne echa afery Dieselgate. Możliwe, że część samochodów objętych głośnym skandalem w Volkswagenie może być zbyt kosztowna do naprawy, co zmusi niemiecki koncern do odkupienia 115 tys. aut w USA

To już koniec "Das Auto"

W Stanach Zjednoczonych afera z silnikami Diesla nie spełniającymi wymogów emisji spalin dotyczy ponad 500 tys. samochodów. Szef amerykańskiego oddziału Volkswagena Herbert Diess w rozmowie z Reutersem przyznał, że był przekonany, że Volkswagenowi uda się naprawić wszystkie wadliwe egzemplarze i dostosować je do obowiązujących w Stanach norm. Jednak okazuje się, że sprawa nie będzie taka prosta. Aż jedna piąta wszystkich samochodów może być zbyt trudna i kosztowna do naprawy.

Jak donosi Reuters, chodzi tu o starsze Volkswageny z silnikami 2.0 TDI. Dostosowanie ich do norm emisji okazało się znacząco droższe i trudniejsze z technicznego punktu widzenia od tych z młodszych roczników. Wiele wskazuje na to, że koszty naprawy są na tyle wysokie, że Volkswagen zdecyduje się na odkupienie od klientów tych samochodów. Chodzi o 115 tysięcy aut. Nie ujawniono dokładnych roczników i warunków odkupienia.

Ostatni okres nie jest łatwy dla amerykańskiego oddziału Volkswagena. Parę dni temu dowiedzieliśmy się, że koncern został pozwany przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Najwyższy wymiar kary może sięgnąć nawet 48 miliardów dolarów.

Źródło: Reuters

ZOBACZ TAKŻE:

CZAS NA ELEKTRYCZNE VOLKSWAGENY

Volkswagen e-GolfVolkswagen e-Golf fot. Volkswagen | Volkswagen e-Golf

Więcej o: