Sprzedaż Volkswagenów w USA skurczyła się o jedną czwartą

Dieselgate dał się we znaki amerykańskim dilerom Volkswagena. Sprzedaż w październiku skurczyła się o 25 proc. Najwięcej straciły Golf i Passat. A jak zareagował polski rynek?

Nowy VW Phateon | Ciągle w planach, ale później

Wielu amerykańskich klientów w październiku mijała salony Volkswagena szerokim łukiem. To echa afery Volkswagengate/Dieselgate, która wybuchła w połowie września br. Przypomnijmy, że niemiecki producent manipulował oprogramowaniem silników Diesla o oznaczeniu EA 189 w taki sposób, by te emitowały mniej szkodliwych substancji podczas testów spalania. Wielokrotnie pisaliśmy o tym na łamach Moto.pl .

Amerykanie na poważnie potraktowali sprawę. W październiku br. sprzedaż Volkswagenów w USA spadła o jedną czwartą względem analogicznego okresu 2014 r. Najbardziej ucierpiały dwa modele: Passat i Golf. Liczba rejestracji tego pierwszego modelu spadła o 60 proc. Kompakt stracił jeszcze więcej - aż 64 proc. W październiku 2014 r. amerykańscy klienci kupili niespełna 24 tys. aut Volkswagena. W tym roku było ich o 8 tys. mniej. To duży cios dla marki, która i tak zanotowała już ogromne spadki na giełdzie i dodatkowo zostanie obciążona wydatkami związanymi z ogromną akcją serwisową i wypłatą rekompensat.

>> Szukasz używanego Volkswagena? Zobacz, co możesz kupić za 10 tys. zł

Co na to polscy klienci? Część z nich dopisuje się do pozwów zbiorowych, o czym pisaliśmy tutaj: Polscy klienci złożą pozew zbiorowi przeciw Volkswagenowi . A pozostali? Kupują nowe Volkswageny częściej niż przed rokiem. Październik był (zaraz po rekordowym marcu) najlepszym miesiącem pod względem sprzedaży aut niemieckiej marki w 2015 r. Polscy klienci zarejestrowali 3 793 nowe Volkswageny - to o ponad 700 egzemplarzy więcej niż we wrześniu i ponad 800 więcej niż w październiku 2014 r. A wyprzedaże rocznika dopiero wystartowały.

ZOBACZ TAKŻE:

NOWY VW TIGUAN | WYCZEKIWANA PREMIERA

Nowy Volkswagen TiguanNowy Volkswagen Tiguan fot. Volkswagen

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.