Przygotowywane pozwy związane są z tzw. aferą Volkswagena. Przypomnijmy, że niemiecki producent manipulował oprogramowaniem wybranych silników w taki sposób, by podczas testów spalania emitowały mniejszą ilość tlenków azotu niż podczas normalnej jazdy. W jednostki, o których mowa, wyposażone jest ponad 140 tys. samochodów w Polsce. Problem nie dotyczy jedynie aut marki Volkswagen, ale również innych należących do niemieckiego koncernu: Skody, Seata i Audi - w tych autach również montowano objęte aferą diesle 1.6 i 2.0 o oznaczeniu EA 189. Wielka akcja serwisowa, mająca naprawić trefne elementy, rozpocznie się w styczniu i ma potrwać do końca 2016 r. Są jednak tacy klienci, którym sama naprawa nie wystarcza. Zrzeszyli się oni w niezarejestrowanym jeszcze Stowarzyszeniu Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG oraz dołączyli do grupy tworzonej na pozywamy-zbiorowo.pl. Obie grupy reprezentowane są przez inne kancelarie.
Kancelaria Świeca & Wspólnicy będzie reprezentować interesy Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG. Stowarzyszenie jest na etapie rejestracji w sądzie, ale zgłosiło się już do niego około 150 osób, które chcą dołączyć do pozwu zbiorowego. Głównym żądaniem względem pozywanych podmiotów (a ma być ich kilka, m.in. Volkswagen Group Polska) będzie wymiana samochodu na nowy lub zwrot pieniędzy. Nie wszyscy poszkodowani będą jednak mogli dołączyć do pozwu.
- Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny. Nie jestem w stanie już teraz zagwarantować, że w jednym pozwie zbiorowym będziemy reprezentować wszystkich poszkodowanych. Wymiana samochodu lub zwrot pieniędzy będzie stanowić nasze główne żądanie - mówi w rozmowie z Moto.pl Konrad Kacprzak z kancelarii Świeca & Wspólnicy. - Polska ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym nakłada wiele ograniczeń. Chcemy, aby maksymalnie wielu poszkodowanych mogło występować w postępowaniu grupowym, ale dla tych, dla których będzie to niemożliwe, przewidujemy pomoc indywidualną - dodaje.
Pierwsze pozwy mają trafić do sądów już za kilka tygodni. Ostateczna liczba osób, których interesy będą reprezentowane pozwem zbiorowym, nie jest jeszcze znana, bo nawet po jego złożeniu może się ona zmienić.
Według prawników kancelarii Dauerman w polskich warunkach wymiana samochodu lub zwrot całej kwoty przeznaczonej na jego zakup są mało realne, dlatego głównym żądaniem w pozwie zbiorowym przygotowywanym przez tę kancelarię będą rekompensaty finansowe. Zgłaszający się zostali podzieleni na klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Interesy każdej z grup są rozpatrywane osobno i będą reprezentowane innymi pozwami. Niewykluczone, że będzie ich więcej niż dwa, bo każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia.
Jak udało nam się ustalić, około 70 proc. z prawie 800 osób, które wyraziły chęć dołączenia do pozwu przygotowywanego przez kancelarię Dauerman, stanowią przedsiębiorcy. Przedstawiciele kancelarii nie potrafili określić, kiedy pozwy zostaną przygotowane i złożone w sądach, ale jest to kwestia bardziej miesięcy niż tygodni. - Wciąż czekamy, bo liczba chętnych, którzy chcą dołączyć do pozwu, z dnia na dzień rośnie - dowiedzieliśmy się w kancelarii.
14 października Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Volkswagen Group Polska, w którym ściśle współpracuje z Transportowym Dozorem Technicznym i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. UOKiK bada, czy konsumenci mogli być wprowadzeni w błąd. Analizowane są m.in. materiały reklamowe dotyczące samochodów z wadliwym systemem sterowania emisją spalin. Urząd zamierza ustalić, czy rzeczywisty poziom emisji spalin odbiega od wartości deklarowanych w reklamach i ofertach Volkswagena.
UOKiK na bieżąco monitoruje też przebieg wprowadzanych przez Volkswagena działań naprawczych. Istotne będzie, czy nie wpłyną one niekorzystnie na koszty eksploatacji, osiągi samochodów czy emisję spalin.
Na tych stronach można sprawdzić, czy sprawa dotyczy naszego samochodu: Volkswagen , Audi , Skoda , Seat .
ZOBACZ TAKŻE: