Okres próbny dla młodych kierowców musi poczekać

Zmiany, których obawiali się młodzi kierowcy, nie wejdą w życie na początku stycznia. Wszystko przez opóźnienia w MSWiA

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżywały prawdziwe oblężenie, od kiedy pojawiła się informacja, że wszyscy ci, którzy zdadzą egzamin na prawo jazdy po 4 stycznia, zostaną objęci specjalnym okresem próbnym. Jak udało nam się ustalić w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zmiany muszą poczekać.

- Obecny poziom zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu CEPiK 2.0 wskazuje na poważne ryzyka, z którymi wiązałoby się uruchomienie nowego systemu z dniem 4 stycznia 2016 r. Priorytetem jest zapewnienie prawidłowej obsługi spraw obywatelskich w skali całego kraju. Należy mieć przy tym na względzie, iż do uruchomienia zmienionych rozwiązań pozostaje 41 dni, zaś na dzień dzisiejszy do wydania pozostają w dalszym ciągu kluczowe dla tego procesu akty wykonawcze do ustawy Prawo o ruchu drogowym, pozostające zarówno w gestii ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jak i innych resortów. Dlatego MSWiA rekomenduje przesunięcie daty wdrożenia systemu w życie - czytamy w komunikacie wysłanym do naszej redakcji.

CEPiK 2.0 to nowa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. System kosztował około 140 mln zł, a korzystać będą z niego m.in. policja, sądy, WORD-y i starostwa wydające prawa jazdy. Od 4 stycznia CEPiK 2.0 miała też monitorować poczynania młodych kierowców, a zatem również obsługiwać rygorystyczny okres próbny. Skoro system nie jest gotowy, niemożliwe będzie egzekwowanie nowych przepisów. Samo MSWiA zarekomendowało, by opóźnić wprowadzenie go w życie.

Sprawdź, jakim typem kierowcy jesteś

Na razie nie wiadomo, czy w związku z opóźnieniami, właściwe ministerstwa nie planują wprowadzenia kolejnych zmian do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Te, które miały wejść w życie na początku przyszłego roku, nakładały na nowych kierowców trwający dwa lata okres próbny, podczas którego:

- Przez 8 miesięcy od zdania prawa jazdy początkujący kierowcy nie mogą przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych. - Obligatoryjne naklejenie na tylną szybę swego auta zielonego listka. - Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od odebrania prawa jazdy kierowca musi odbyć kurs bezpiecznej jazdy. - Zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy. - Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, utracą prawo jazdy.

Opóźnienia nie oznaczają wcale, że ustawodawcy zrezygnowali z wprowadzania zmian. Przesunięto je jedynie w czasie. Na razie nie wiadomo, kiedy CEPiK 2.0 zostanie uruchomiona, a wraz z nią zaczną obowiązywać nowe przepisy.

ZOBACZ TAKŻE:

Noga z gazu! System OPP już działa. Zobacz, w których miejscach [MAPA]

źródło: Okazje.info

Więcej o: