Raport | Jak jeżdżą Polacy? Jesteśmy bezkrytyczni

Polscy kierowcy samym sobie wystawiają laurki, ale na innych nie pozostawiają suchej nitki. Autokrytyka nie jest naszą mocną stroną. Badanie zlecone przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazuje, że powinna

Sprawdź jakim typem kierowcy jesteś

7,2 na 10 - taką ocenę wystawiają sobie polscy kierowcy, czytamy w "Europejskim barometrze odpowiedzialnej jazdy" przygotowanym przez Ipsos. Jednocześnie przyznajemy otwarcie, że: - przekraczamy dozwoloną prędkość (94 proc.), - nie zachowujemy bezpiecznego odstępu między pojazdami (60 proc.), - trąbimy bez potrzeby (50 proc.), - zdarza nam się nie włączyć kierunkowskazu podczas skrętu lub zmiany pasa (44 proc.), - zapominamy zapiąć pasy (33 proc.), - wysiadamy z pojazdu, żeby rozmówić się z innym kierowcą (25 proc.).

Najwyraźniej jesteśmy zdania, że aby być dobrym kierowcą, nie trzeba wcale przestrzegać przepisów. Pomimo wysokiej oceny wystawianej samym sobie, prawie co drugi z nas (44 proc.) uznaje Polskę za ojczyznę najbardziej nieodpowiedzialnych kierowców w Europie. Aż 65 proc. Polaków określa rodaków mianem szczególnie nieodpowiedzialnych, a co trzeci (37 proc.) idzie o krok dalej, nazywając polskich kierowców niebezpiecznymi.

Piotr Kozłowski, Moto.pl

Jak jeździmy naprawdę?

Ocena własnych umiejętności to jedno. Drugie to faktyczny styl jazdy. Jak duży odsetek polskich kierowców łamie przepisy? Sprawdzono to na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD). W 94 miejscach w Polsce rozmieszczono czujniki, badające prędkość pojazdów, natężenie ruchu, etc. Jak polscy kierowcy wypadli w badaniu?

Piotr Kozłowski, Moto.pl

7 na 10 polskich kierowców przekracza dozwoloną prędkość. Limity najczęściej łamiemy w terenie zabudowanym - aż 80 proc. na drogach dwu- i 69 proc. na jednojezdniowych. Część tych wyników nie przekracza jednak wartości akceptowanej przez fotoradary. Jeśli pod uwagę weźmiemy tylko tych kierowców, którzy dozwolone limity łamią o ponad 10 km/h, będzie ich: - 35 proc. w przypadku autostrad i dróg ekspresowych, - 48 i 30 proc. w obszarze zabudowanym na drogach dwu- i jednojezdniowych

Jadąc z prędkością 50 km/h, droga hamowania wynosi około 28 m. Wliczany jest w to czas reakcji kierowcy i dystans, który w tym czasie pokonuje auto. Jeśli na liczniku pojawia się 60 km/h, droga hamowania wydłuża się do około 37 metrów, czyli o prawie 10 metrów więcej. W miejskich realiach to dystans, który może decydować o tym, czy dojdzie do wypadku.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak nie być ofiarą na drodze | 20 rad jak unikać wypadków

fot. Jarosław Kubalski / AG

Więcej o:
Copyright © Agora SA