Salon Tokio 2015 | Mercedes Vision Tokio | Generacja Z

Mercedes to kolejny producent, który postanowił w Tokio zaprezentować koncept samochodu dla pokolenia uzależnionego od Internetu i smartfonów

Justyna Kowalczyk i jej Mercedes

Mercedes Vision Tokio to koncept minivana przyszłości. Swój nowy projekt Niemcy kierują do tzw. pokolenia Z, czyli ludzi urodzonych po 1995 roku, dla których Internet i smartfon to oczywista oczywistość. Mercedes postanowił więc stworzyć wielki smartfon na kołach.

Wymiary konceptu to 4 803 mm długości, 2 100 mm szerokości i 1 600 mm wysokości. W środku wygodnie może podróżować pięć osób. Mercedes zrezygnował z klasycznych drzwi - do środka dostaniemy się poprzez wielką klapę z lewej strony konceptu.

Używany Mercedes Viano - sprawdź ogłoszenia

Stylistyka minivana jest cokolwiek oryginalna. W oczy rzuca się przede wszystkim świecący na niebiesko grill o naprawdę olbrzymich rozmiarach. Na niebiesko lśnią również felgi, wloty powietrza i progi konceptu Vision Tokio. Co ciekawe, w monstrualnym grillu zastosowano LED-owe diody, a kierowca może wybrać wyświetlany wzór, a także kolor inny niż domyślny niebieski. Ponadto, grill może pulsować w rytm muzyki (to z pewnością bardzo przydatna funkcja). Z tyłu zabrakło miejsca dla świateł stopu, a ich rolę pełni czerwone, świecące obramowanie tylnej szyby. Na zderzaku (oczywiście podświetlonym) znajdziemy nawet kod QR.

Czym minivan ma kusić najmłodszych odbiorców? Całą masą ekranów dotykowych, armią aplikacji (dokładnie takich jak w smartfonach) hologramowymi rzutnikami obrazu 3D, wygodną owalną kanapą i futurystycznym wystrojem. Vision Tokio wygląda jak wyciągnięty z filmu albo powieści sci-fi.

Mercedes zdecydował, że skoro Vision Tokio to wizja minivana przyszłości, to musi być wyposażony w bardzo zaawansowane systemy autonomicznej jazdy (to jakaś obsesja producentów). Za napędzanie konceptu odpowiadają silniki elektryczne zasilane albo prądem z gniazdka albo ogniwami paliwowymi. Tak, to kolejny koncept, w którym wodór odgrywa główną rolę. Zasięg? Mercedes mówi o około 1000 km.

Niemcy od razu zapowiedzieli, że Vision Tokio to tylko zabawa i trening dla projektantów. Samochód na pewno nie wejdzie do produkcji, nawet za kilka lat. Możemy się jednak spodziewać, że niektóre z rozwiązań wykorzystanych w koncepcie trafią na pokład przyszłych, mniej futurystycznych Mercedesów.

ZOBACZ TAKŻE:

AERODYNAMICZNY KONCEPT MERCEDESA

Mercedes-Benz Concept IAAMercedes-Benz Concept IAA fot. Mercedes

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.