Inteligentne latarnie Continentala | Co jeszcze może być smart?

Niemiecka firma Continental nie od dzisiaj angażuje się w projekty, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. Teraz zajęto się... latarniami i oświetleniem

Tak będzie wygladało nowe Volvo V90

Przyzwyczailiśmy się już do wszelkiej maści "sprytnych" i "inteligentnych" urządzeń, które pomagają nam w życiu. Na wielką skalę zaczęło się chyba od telefonów komórkowych, które w pewnym momencie stały się smartfonami. Motoryzację również opanowały rzeczy "smart" - od systemów asystujących kierowcy po inteligentne reflektory.

Dzięki Continentalowi inteligentne (to słowo klucz) mają stać się także... latarnie. Swoim pomysłem Niemcy pochwalili się podczas międzynarodowego kongresu Intelligent Transportation Systems we francuskim Bordeaux. Nowoczesne LED-owe latarnie mają być prawdziwą rewolucją w miastach przyszłości. Pomysł jest prosty - inteligentne latarnie monitorowałyby swoje otoczenie i wyszukiwały obiekty, które wymagają oświetlenia. Przykładowo? Latarnie zauważają pieszego, który zbliża się do przejścia. Oświetlenie uliczne Continentala rzuciłoby wtedy mocniejsze światło na całą zebrę, dzięki czemu znacząco wzrosłoby bezpieczeństwo przechodzącego przez ulicę.

Używana Skoda Octavia - sprawdź ogłoszenia

Inny przykład, to rower jadący ścieżką rowerową albo samochód pustą drogą - wtedy zapalałyby się tylko te latarnie, które efektywnie oświetlają drogę i otoczenie rowerzysty bądź kierowcy. Continental twierdzi, że takie rozwiązanie wpłynie na drastyczne obniżenie zużycia prądu. Większość latarni świeciłaby tylko na kilkanaście procent swojej mocy, a 100% osiągałyby tylko te, które są naprawdę potrzebne.

ZOBACZ TAKŻE:

INTELIGENTNE ŚWIATŁA FORDA

Inteligentne światła FordaInteligentne światła Forda fot. Ford

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.