Ferrari F12tdf | Ekstremalna wersja

Ferrari przygotowało ekstremalną wersję modelu F12 Berlinetta. Powstanie tylko 799 sztuk F12tdf. Czy bogacze i miłośnicy marki mają powody, żeby zabijać się o miejsce w kolejce? Oczywiście, że tak!

Następca Ferrari LaFerrari pokona barierę 500 km/h

Zacznijmy dość nietypowo, bo od razu od osiągów nowego supersamochodu z Maranello. Pierwsza "setka" pojawia się na liczniku w imponującym czasie 2,9 sekundy. 200 km/h? Kwestia niecałych 8 sekund. Nie znamy jeszcze dokładnej wartości prędkości maksymalnej, Ferrari wspomniało tylko o "okolicach 340 km/h". Włosi chwalą się również czasem F12tdf, osiągniętym na torze testowym Fiorano. 1 minuta 21 sekund to wolniej tylko od LaFerrari.

Czemu podrasowana Berlinetta zawdzięcza takie oszałamiające osiągi? Lista jest naprawdę długa. Rozszyfrujmy najpierw nazwę. Trzy literki "tdf" oczywiście nie oznaczają silnika Diesla, na co mogłyby wskazywać dwie pierwsze. To hołd samochodowemu Tour de France i sukcesom, jakie świętowały tam samochody z Maranello w latach 50. i 60. XX wieku. Prawdziwym dominatorem było Ferrari 250 GT Berlinetta, które wygrało 4 edycje pod rząd.

Używane Porsche w Polsce? Sprawdź ogłoszenia

Sercem F12tdf wciąż pozostaje 6,3-litrowa "V-dwunastka". Potężny silnik dostał 40-konnego kopa, ale w tym miejscu możemy wszystkich uspokoić. Nie ma mowy o turbodoładowaniu. Ferrari F12 w dalszym ciągu jest klasycznym, wolnossącym "potworem". Nowe liczby jednostki napędowej: 770 KM mocy i 705 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Inżynierowie Ferrari nie ograniczyli się tylko do zastrzyku mocy dla silnika. Samochód został też poddany poważnej kuracji odchudzającej. W poszukiwaniu zbędnych kilogramów przeprojektowano dosłownie wszystko - nadwozie, wnętrze, silnik czy skrzynię biegów. Berlinetta w wydaniu tdf zrzuciła 110 kilogramów.

Poprawiona skrzynia biegów ma o 6% krótsze przełożenia i wrzuca kolejne biegi nawet o 30% szybciej. Ferrari F12 tdf zostało wyposażone w nowoczesny system skrętnych tylnych kół Dubbed Virtual Short Wheelbase, który znacznie poprawia manewrowość i zachowanie w ciasnych zakrętach. Warto jeszcze wspomnieć o układzie hamulcowym z LaFerrari - do pełnego zatrzymania się z prędkości 100 km/h F12 tdf potrzebuje zaledwie 30,5 metra, a 200 km/h 121 metrów.

Jak przystało na ekstremalną edycję, Ferrari F12 zostało lekko obniżone i poszerzone, za sprawą nowego, agresywniejszego pakietu aerodynamicznego. Nowe elementy (oczywiście wykonane z włókna węglowego, bo jakże by inaczej) to nie tylko bardziej bojowy wygląd, ale również znacznie lepszy docisk (nawet o 30% większy niż w standardowym F12). Nowe 20-calowe felgi przygotowano specjalnie z myślą o tym modelu. Do zdjęć tdf pozuje w charakterystycznym żółtym kolorze.

Ferrari F12tdf będzie limitowane do 799 sztuk. Wciąż nie znamy ceny, ale wiadomo, że będzie to kwota, która nie przyprawi o zawrót głowy tylko tych z najgrubszymi portfelami. Już "zwykłe" F12 Berlinetta kosztuje ponad 1,3 miliona złotych...

ZOBACZ TAKŻE:

PAPIESKIE FERRARI ENZO NA CHARYTATYWNEJ AUKCJI

Ferrari Enzo Jana Pawła IIFerrari Enzo Jana Pawła II fot. RM Auctions Sotheby's

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.