Co słychać w Renault? | Dwa duże projekty

Swoje największe tegoroczne premiery, Megane i Talisman, Renault zaprezentowało we Frankfurcie. Jednak to nie znaczy, że Francuzi spoczęli na laurach. Renault zaangażowało się w dwa duże projekty

Nowe Renault Megane

Zacznijmy może od tak lubianych i popularnych ostatnimi czasy samochodów elektrycznych. Pod koniec września Renault podpisało z Dongfeng Group z Chin umowę o produkcji samochodów elektrycznych. Obydwie firmy planują uruchomić produkcję auta na bazie Fluence Z.E już w 2017 roku. Auto będzie sprzedawane pod marką Dongfeng tylko na terenie Państwa Środka.

Używane Renault Megane - ogłoszenia

Rynek chiński ma olbrzymi potencjał i jeżeli wspólny projekt się powiedzie, sprzedaż chińskiego Fluence'a Z.E może okazać się potężnym zastrzykiem finansowym dla całego koncernu Renault.

Drugi projekt Renault zainteresuje wszystkich miłośników motorsportu. Francuzi planują bardzo poważnie zaangażować się w Formułę 1 i powrócić do niej jako zespół fabryczny. Kibice królowej sportów motorowych wciąż mają w pamięci wielkie sukcesy, jakie w żółto-błękitnym bolidzie odnosił Fernando Alonso. Później Renault nie wygrywało już seryjnie wyścigów, ale wciąż znajdowało się w czołówce stawki. Swego czasu barw Renault bronił Robert Kubica. Ze względu na problemy finansowe francuski koncern zdecydował się opuścić F1, jednak wciąż pozostawał dostawcą silników. To właśnie jednostki produkcji Renault napędzały fenomenalnego Red Bulla i Sebastiana Vettela, który został czterokrotnym mistrzem świata. Niestety, ostatnie dwa sezony to duże kłopoty techniczne silników Renault i dominacja Mercedesa.

Swój powrót jako zespół fabryczny Renault zamierza oprzeć o Lotusa. Po wielu plotkach, w sprawie przejęcia Lotusa został wreszcie podpisany list intencyjny. Za zamkniętymi drzwiami toczą się negocjacje, a właściciele uzgadniają już ostatnie szczegóły. Renault nie powinno mieć większych problemów z realizacją swojego przedsięwzięcia, ponieważ nad Lotusem unosi się widmo bankructwa, a zespół zmaga się z komornikiem. Z nożem na gardle nikt raczej nie pogardzi wielkimi pieniędzmi Francuzów.

Podpisanie Listu Intencyjnego stanowi pierwszy krok Renault w kierunku stworzenia projektu zespołu Formuły 1 Renault od sezonu wyścigowego 2016 i dzięki temu rozszerzenie 38-letniego związku firmy z główną serią sportów motorowych na świecie. - możemy przeczytać w oświadczeniu prasowym.

Jeżeli Renault dopracuje swoją jednostkę i wykorzysta dobre nadwozie Lotusa, to w przyszłym sezonie możemy być świadkami emocjonującego pojedynku trzech zespołów fabrycznych - Mercedesa, Ferrari i właśnie Renault.

ZOBACZ TAKŻE:

RENAULT TALISMAN | PREZENTACJA MODELU

Renault TalismanRenault Talisman fot. Renault

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.