Już milion samochodów typy plug-in jeździ po drogach

Przyjazne środowisku samochody mogą pochwalić się kolejnym kamieniem milowym w swojej historii. Właśnie dowiedzieliśmy się, że na całym świecie liczba sprzedanych aut typu plug-in przekroczyła milion sztuk

Tesla S bestsellerem w...

Milion sprzedanych samochodów to bardzo ważny moment w historii "zielonej motoryzacji". Biorąc pod uwagę globalną sprzedaż samochodów, milion to niezbyt imponująca liczba, ale ekologów na pewno ucieszy fakt, że rynek samochodów plug-in wyraźnie przyspieszył. Ponad połowę z przełomowego miliona sprzedano w przeciągu ostatnich 14 miesięcy. Co kryje się pod terminem samochody typu plug-in? Oczywiście auta, które można ładować z gniazdka - te w pełni elektryczne i niektóre hybrydy.

Wraz z ogłoszeniem pierwszego miliona poznaliśmy także kilka ciekawych statystyk. Przykładowo 62% to samochody elektryczne, a 38% - hybrydy plug-in. Najwięcej zielonych aut sprzedaje się w Stanach Zjednoczonych (około 1/3 rynku), później są Chiny z 15% i Japonia z 12% rynku. Europejski lider, Norwegia, uplasował się na piątym miejscu.

Wiemy też, który samochód odpowiada za lwią część z tego wyniku. Niekwestionowanym liderem wśród samochodów ładowanych z gniazdka jest Nissan Leaf z 20% udziałem w rynku. Drugi w kolejności Chevrolet Volt (i jego brat bliźniak Opel Ampera) to 10%. Kolejne dwa miejsca należą do dwóch przyjaznych środowisku samochodów, o których chyba najgłośniej w mediach - sportowy Model S Tesli i hybrydowa Toyota Prius Plug-in.

ZOBACZ TAKŻE:

NOWY CHEVROLET VOLT | DALEJ I LEPIEJ

Chevrolet Volt 2016Chevrolet Volt 2016 fot. Chevrolet

Więcej o: