Salon Frankfurt 2015 | Mercedes-Benz Concept IAA | Niesamowita aerodynamika

Został nazwany konceptem IAA, ale nazwa nie pochodzi od targów Internationale Automobil-Ausstellung. Nowa wizja Mercedesa to Inteligentny Aerodynamicznie Automobil (ang. Intelligent Aerodynamic Automobile)

Mercedes S Klasa Coupe

Obniżanie spalania i emisji CO2 to obecnie mania wszystkich producentów. Większość skupia się na bardziej ekologicznych silnikach i układach elektrycznych bądź hybrydowych. Mercedes swoim nowym autem chce pokazać, że w obniżaniu norm ogromne znaczenie ma aerodynamika.

Do tej pory najbardziej aerodynamicznym modelem producenta ze Stuttgartu była klasa CLA, której współczynnik oporu powietrza cd wynosił 0,22. Concept IAA pokazał, że nawet w przypadku auta czterodrzwiowego można go jeszcze poprawić. Przedstawione auto osiągnęło wynik 0,19.

Udało się to osiągnąć dzięki fantastycznemu rozwiązaniu ruchomych elementów zderzaków, które przestawiają się w bardziej aerodynamiczną pozycję automatycznie po osiągnięciu prędkości 80 km/h lub po naciśnięciu przycisku. Zmienia to nie tylko opory powietrza, ale także wygląd całego auta, które dodatkowo ulega m.in. wydłużeniu o 39 cm. To jednak nie wszystko. Koncepcyjnego Mercedesa wyposażono także w aktywne felgi, które również dostosowują się do prędkości.

Szukasz używanego Mercedesa?

We wnętrzu widać stylistykę znaną z obecnych modeli Mercedesa, którą wzbogacono jednak futurystycznymi liniami i dodatkami, jak fotele, ekrany i oświetlenie. Nowością jest system OFN (Opical Finger Navigation), który pozwala na łatwe poruszanie się po menu komputera pokładowego.

Pod maską, a w zasadzie całym nadwoziem znalazł się układ hybrydowy, którego łączna moc wynosi 279 KM. Zasięg jazdy na bateriach elektrycznych wynosi 62 km, a przy użyciu bardziej aerodynamicznego nadwozia, 66 km. Concept IAA to oczywiście wizja, ale już można się spodziewać, że przyszłe modele klasy S lub CLS mogą wykorzystywać doświadczenie płynące z prac nad tym autem.

ZOBACZ TAKŻE:

Mercedes-Maybach S 600 | Test | Możesz więcej?

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.