Volvo Gdynia Sailing Days | Pod żaglami

W miniony weekend zakończyła się szesnasta edycja Volvo Gdynia Sailing Days. Od 9 do 26 lipca w regatach będących drugą co do wielkości imprezą w basenie Morza Bałtyckiego rywalizowało ponad 1200 zawodników

Volvo było partnerem tytularnym tej imprezy już po raz czwarty. Jak co roku na starcie stanęli najlepsi zawodnicy z całego świata, rywalizując o zwycięstwo w kilkunastu klasach. Podczas tej edycji szczególnie interesująco wypadły Mistrzostwa Świata Juniorów w windsurfingu (klasa RS:X) w wydaniu regatowym oraz Mistrzostwa Europy w klasie Laser 4.7, będącej przygotowaniem do olimpijskich zmagań w klasie Laser Standard. Nieważne na jaką klasę spojrzymy, w każdej z nich można odnaleźć wielu młodych zawodników, o których można powiedzieć, że są nadzieją światowego żeglarstwa. W ciągu 18 dni zmagań zawodnicy rywalizowali w 14 klasach.

Cieszymy się, że od czterech lat wspieramy regaty, których renoma wykracza już znacznie poza granice Polski. Żeglarstwo to dla nas naturalny kierunek działań. Niemal w każdej, szwedzkiej zatoce znajduje się marina pełna różnych jednostek pływających. Wspieramy kapitana Gutkowskiego i pomagamy wyłowić olimpijskie talenty w ramach projektu Volvo Youth Sailing Team przy PZŻ - powiedział Arkadiusz Nowiński, Prezes Volvo Car Poland.

Przedstawiciele Volvo Youth Sailing Team również byli obecni na regatach w Gdyni. Jest to grupa młodych żeglarzy, którzy przygotowują się do startu na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Program działa od roku i objętych nim zostało kilkunastu najmłodszych i najzdolniejszych sportowców. Dzięki wsparciu Volvo możliwość doskoknalenia swoich umiejętności otrzymali zawodnicy młodzieżowej kadry narodowej będącej bezpośrednim zapleczem kadry olimpijskiej. Wśród nich znaleźli się: Radosław Furmański, reprezentujący olimpijski windsurfing (aktualny mistrz świata i Europy juniorów), Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska, startujące od tego roku w klasie 470 (mistrzynie Europy juniorów, 3 miejsce w mistrzostwach świata ISAF w klasie 420), Agata Barwińska w klasie Laser Radial (młodzieżowa mistrzyni świata), Błażej Ożóg w Kiteboardingu (4 zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw świata).

Arenę zmagań odwiedził także Minister Sportu i Turystyki. Na konferencji prasowej Adam Korol podkreślił, że warto inwestować środki w żeglarzy.

Nasze ministerstwo jest największym sponsorem Polskiego Związku Żeglarskiego. W sumie przekazujemy w roku ponad 10 milionów złotych, a na wysokość tej kwoty wpływ miało zdobycie przez Zofię Noceti-Klepacką i Przemysława Miarczyńskiego dwóch brązowych medali na igrzyskach w Londynie w klasie RS:X. Po wynikach, jakie osiągają nasi żeglarze widać, że są to dobrze wydane środki.

Przedstawicielom mediów zgromadzonym podczas Volvo Gdynia Sailing Days towarzyszyli także blogerzy biorący udział w projekcie fotospacery.pl. Przy wsparciu firmy Nikon uwieczniali zmagania żeglarzy podczas sobotnich finałów. Podczas imprezy Kapitan Zbigniew Gutkowski otrzymał kluczyki do nowego Volvo XC90. Ambasador marki będzie się poruszał odmianą D5 AWD w topowej odmianie wyposażenia. Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko zmagania na wodzie, ale także imprezy towarzyszące. Podczas trwania imprezy gdyńska Marina zmienia się w regatowe miasteczko. Wśród atrakcji znajdują się m.in. zajęcia sportowe, konkursy, możliwość spotkania z zawodnikami, czy mecze w plażowe odmiany piłki nożnej i siatkówki.

Mimo iż z roku na rok ranga i prestiż imprezy rośnie, żeglarstwo jest sportem mało medialnym, przez co niedocenianym i mało popularnym. Miejmy nadzieję, że dzięki staraniom Volvo uda się ten stan zmienić.

ZOBACZ TAKŻE:

Galeria tygodnia | Volvo XC90

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.