Jaguar Land Rover | Fabryka jednak na Słowacji

Jaguar Land Rover ogłosił swoje plany ekspansji. Niestety, wbrew wcześniejszym informacjom, nowa fabryka koncernu nie powstanie w Polsce. Ostatecznie lepszą ofertę zaproponowała Słowacja

Volkswagen rozpoczyna budowę nowej fabryki w Polsce

Jaguar Land Rover zawarł z rządem Republiki Słowacji list intencyjny w sprawie budowy zakładu. Obiekt ma powstać w zachodniej części kraju, w mieście Nitra, niecałe 100 km na wschód od Bratysławy. Zdolności produkcyjne fabryki mają wynosić docelowo do 300 tys. egzemplarzy rocznie. Pierwsze samochody zjadą z taśm montażowych w 2018 roku.

To kolejny krok w strategii rozwoju brytyjskiego producenta, należącego do indyjskiego koncernu TATA. Wielka Brytania pozostanie najważniejszym ośrodkiem działalności (w macierzyste obiekty również czynione są inwestycje), ale żeby Jaguar Land Rover stał się bardziej konkurencyjny na rynku globalnym potrzebne jest rozszerzenie sieci produkcyjnej o nowe lokalizacje. Na miejsce pierwszej fabryki w Europie poza Wielką Brytanią wybrano właśnie Słowację.

Słowacja stanowi dla nas atrakcyjne miejsce do potencjalnego rozwoju. Nowa fabryka będzie uzupełnieniem naszych istniejących obiektów w Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach i Brazylii, który jest już w budowie - powiedział dr Ralf Speth, dyrektor generalny Jaguar Land Rover.
Premier Słowacji, Robert Fico, dodał, że to zaszczyt dla rządu Słowacji, że Jaguar Land Rover wybrał nasz kraj jako preferowaną lokalizację. Jesteśmy zaangażowani w rozwój słowackiego przemysłu motoryzacyjnego, a ta inwestycja będzie stanowić znaczący krok naprzód w realizacji tego celu. (...) Czekamy na dalszy postęp w negocjacjach z Jaguarem Land Roverem.

ZOBACZ TAKŻE:

Jaguar XE | Pierwsza jazda | Sedan ostatniej szansy

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.