Doodle na 101 urodziny elektrycznej sygnalizacji świetlnej

5 sierpnia 1914 roku - właśnie wtedy na pierwszym na świecie skrzyżowaniu zapaliły się elektryczne czerwone i zielone światła

Miasteczko dla autonomicznych samochodów

Samochody zatrzymały się dokładnie na czerwonym świetle w Cleveland w stanie Ohio, na rogu ulic Euclid Aveneu i 105 przecznicy. Od tego czasu mija dzisiaj 101 lat, a Google przygotował z tej okazji specjalną ruchomą grafikę swojego logo na stronie głównej (tzw. Doodla).

Przedstawia ona cześć samochodów o kształtach dobrze znanych z początkowego okresu motoryzacji, które pędzą przez skrzyżowanie, a następnie po zapaleniu się czerwonego światła gwałtownie stają w miejscu. W rzeczywistości nie wyglądało to tak pięknie, bo samochody musiały uszanować w ruchu ulicznym rzesze rowerzystów i powozów konnych, ale miło, że motoryzacja zawitała na pierwszą stronę Google.

Jak podaje wyborcza.pl amerykańskie sygnalizatory nie były pierwszymi, ponieważ w 1868 roku w Londynie zamontowano sygnalizację, ale była ona sterowana ręcznie i działa na podstawie lampy gazowej. W Polsce sygnalizacja świetlna pojawiła się po raz pierwszy w 1926 roku w Warszawie na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Historia kołem się toczy: Pierwsza podróż automobilem - Bertha Benz

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.