Inteligentne światła Forda | Troska o bezpieczeństwo

Ford pracuje nad światłami, które samodzielnie wykryją zagrożenie na drodze i ostrzegą o wszystkim kierowcę. Nowy system Forda ma znacząco zwiększyć bezpieczeństwo w nocy. Inteligentne światła zadbają zwłaszcza o pieszych, których czasem kierowcy zauważają dopiero w ostatniej chwili

Ford C-MAX po liftingu

Jazda nocą, zwłaszcza po nieoświetlonych trasach, może wiązać się z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Chyba każdy kierowca przynajmniej raz w życiu doświadczył szybszego bicia serca, kiedy z mroku niespodziewanie wyłonili się piesi bez odblasków albo na drogę wybiegło zwierzę. Ford już od dawna pracuje nad inteligentnymi światłami, które wyraźnie zmniejszą niebezpieczeństwo na drodze.

Jednym z elementów nowych inteligentnych świateł jest sprytne doświetlanie rond i skrzyżowań - kierowca będzie mógł zobaczyć więcej i szybciej wykryć zagrożenie. Samochody Forda dzięki kamerom i czujnikowi GPS będą uczyć się trasy. Ford rozpozna znaki i zapamięta drogę i podczas powrotu będzie oświetlał trasę znacznie efektywniej.

Nie piszemy już nic więcej, ponieważ zasadę działania nowego systemu najlepiej wyjaśni nam przygotowany przez Forda film:

Zobacz wideo

Gwoździem programu jest oczywiście termowizyjna kamera. Dzięki niej Ford przeczesuje ciemności do 120 metrów przed samochodem. System może wykryć do 8 ludzi i zwierząt na raz i na bieżąco monitorować ich ruch. Jeżeli samochód uzna, że grozi nam niebezpieczeństwo specjalne lampy LED, zamontowane przy światłach przeciwmgielnych, oświetlą dwa największe zagrożenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Ford Mustang | Znamy osiągi i techniczne detale

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.