Dodge Challenger Hellcat X | 805 KM ku czci legendy lotnictwa

Jeżeli myśleliście, że topowy Dodge Challenger o mocy 707 koni mechanicznych to gruba przesada, to Amerykanie mają dla Was coś jeszcze mocniejszego. Ponad 800 koni w muscle carze to jednak nie tylko sztuka dla sztuki. Hellcat X został powołany do życia z niezwykle szczytnym zadaniem

Dodge Challenger SRT Hellcat | Z kagańcem

Dodge Challenger Hellcat wywołał niemałe zamieszanie. Nic dziwnego, pod jego maską pracuje w końcu silnik HEMI V8 6,2 l o mocy aż 707 KM i momencie 880 Nm. Potężny muscle car potrzebuje do osiągnięcia pierwszej setki 3,5 sekundy i rozpędza się do imponujących 320 km/h. Jak się okazuje, dla niektórych to zdecydowanie za mało...

Dlatego powstał jeszcze mocniejszy Challenger Hellcat oznaczony groźną literą X. Po modyfikacjach V-ósemka generuje teraz aż... 805 KM! Za stuningowanie Dodge'a odpowiadają spece z Walsh Motorsports. Oprócz wzmocnienia silnika Amerykanie podrasowali także wygląd Hellcata. Nowe elementy mają nawiązywać do lotnictwa.

Jednak czarny Dodge Challenger Hellcat X nie jest oznaką szaleństwa inżynierów. Auto nigdy nie trafi do seryjnej produkcji - powstało tylko w jednym egzemplarzu, w dodatku z myślą o bardzo szczytnym celu. Ponad 800-konny Challenger będzie główną nagrodą w loterii organizowanej przez Dream Giveaway. Zebrane pieniądze trafią na konto organizacji charytatywnej NBCH, dbającej o przyszłość najbiedniejszych dzieci.

Film promujący całą akcję przypomina nam skąd w ogóle wziął się przydomek Hellcat. Najmocniejsze wersje muscle cara Dodge'a były hołdem dla bohaterów wojennych - samolotu F6F Hellcat i jego pilotów. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że w akcji promocyjnej loterii i opowieściach o przełomowym myśliwcu z czasów II wojny światowej opowiada weteran, amerykański pilot polskiego pochodzenia, Edward Olszewski. Pan Edward odbył za sterami Hellcata 109 misji bojowych.

 

Jak drogi jest Challenger X? Jeden bilet na loterię kosztuje tylko 3$, choć oczywiście możemy je kupować w większych pakietach - przykładowo 6000 biletów za 5000$. Zwycięzca musi być także przygotowany na opłacenie podatków około 40 tysięcy dolarów, ale tą kwotę również otrzyma w pakiecie nagród.

Oprócz nowiutkiego, 805-konnego Challengera Hellcata X do zwycięzcy trafi także inny Dodge Challenger. Klasyczny Challenger 440 R/T z 1970 roku, pod którego maską czai się pięknie brzmiąca V-ósemka z epoki o mocy 375 KM. Trzeba przyznać, że Amerykanie wiedzą jak przyciągnąć ludzi do akcji charytatywnej. Dwoma tak wspaniałymi samochodami zainteresuje na pewno nie jedna osoba.

ZOBACZ TAKŻE:

Dodge Challenger SRT Hellcat | Osiągi

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA