Shelby Daytona Coupe | Legenda powraca po 50 latach!

Wielka legenda sportów motorowych, dzieło Carolla Shelby'ego, Shelby Daytona Coupe debiutowało w 1964 roku, a potem błyskawicznie zapisało się złotymi zgłoskami w historii motoryzacji. Teraz legenda wraca i wprawia w osłupienie ceną

Shelby GT350 Mustang Mocniejszy, niż oczekiwano

Shelby Daytona Coupe to prawdziwa legenda motoryzacji, auto bazowało na znanym modelu AC Cobra. Przepiękny samochód wyścigowy debiutował pod koniec 1964 roku z tylko jednym celem - zdetronizować Ferrari i ich GTO w prestiżowej klasie GT. W Daytonie pracowała potężna V-ósemka HEMI o pojemności 4,7 litra, mocy 380 KM oraz 530 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Za pośrednictwem czterostopniowej, manualnej skrzyni cała moc trafiała na tylne koła. Ważący 1043 kilogramy Shelby Daytona był prawdziwą rakietą - do pierwszej setki potrzebował zaledwie 4,1 sekundy i bez najmniejszych problemów przełamywał granicę 300 km/h.

Cobra nie ograniczała się tylko do pięknych cyferek, auto bardzo szybko potwierdziło swoją klasę na torach i błyskawicznie zdominowało klasę GT. Najważniejsze sukcesy to triumfy w 12-godzinnym wyścigu w Sebring 1964 i 1965, 24-godzinnym Le Mans 1964, 24-godzinnym Daytona 1965, GP Włoch na torze Monza, 1000-kilometrowy wyścig na Nurburgringu czy 12-godzinne zmagania na torze w Reims w 1965 roku. To właśnie w Reims Shelby Daytona Coupe zgarnęło tytuł w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych jako pierwsze amerykańskie auto w historii.

Do tego wydarzenia nawiązuje specjalna edycja jubileuszowa, którą właśnie zaprezentowali Amerykanie. Shelby American przygotowało auto, które ma uczcić 50-lecie wielkiego triumfu.

fot. Shelby American

To wielka gratka dla kolekcjonerów, ponieważ oryginalne Daytona Coupe powstało w liczbie 6 egzemplarzy, a na aukcjach ceny dobijają już do 7 milionów dolarów... Teraz Shelby American zbuduje kolejnych 50 sztuk.

Jednak to nadal zabawka dla najbogatszych. Amerykanie przyszykowali dwie wersje Daytona Coupe: z nadwoziem z włókna szklanego oraz aluminium. Karoserię z włókna szklanego pomalowano w klasyczne barwy, niebieski lakier i białe paski, metalowa lśni pięknie polerowanym aluminium, które również ozdabiają białe pasy przechodzące przez cały samochód. Ceny? Startują z poziomu 179 995 dolarów (około 678 tysięcy złotych) za wersję z włókna szklanego, a aluminiowa Daytona to wydatek rzędu... 349 995 dolarów, a więc ponad 1,3 miliona złotych. Drogo!

Nie napisaliśmy nic o silniku, który miałby pracować pod maską jubileuszowej edycji Shelby Daytony Coupe. Nie bez powodu - jak mówią sami twórcy w kwestii silnika, pojemności i mocy zdają się na swoich klientów. Daytonę Coupe można zamówić z silnikiem, jaki sobie sami wybierzemy. Oczywiście musimy za ten silnik zapłacić...

ZOBACZ TAKŻE:

Shelby Cobra 427 50th Anniversary | Silnik, którego nie ma

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.