Drogi przyszłości powstaną z plastiku?

Holenderska firma przedstawiła pomysł produkowania nawierzchni drogowych z odzyskanego plastiku

W Holandii powstała droga XXI wieku

Pomysł sam w sobie wydaje się doskonały. Zużyty plastik można by przetapiać w specjalnych fabrykach i wytwarzać z niego gotowe elementy nawierzchni dróg. Według projektu firm VolkerWessels i KWS Infra, miałyby to być płyty o przekroju prostokątnym, z pustym środkiem, w którym można umieścić różnego rodzaju media.

Zalet takich dróg jest wiele. Nadają się one do zastosowania na słabych glebach, np. piaszczystych, czy podmokłych. Ponadto mają one być odporne na temperatury od -40 do +80 st. C, a także na czynniki chemiczne, jak sól używana zimą.

Naszym zdaniem łatwość montażu, jak i demontażu czyni z nich idealny materiał na tymczasowe drogi, budowane przy okazji remontów istniejących dróg, lub jako czasowe objazdy.

Plastikowe drogi przyszłości nie powstaną jutro. Potrzeba czasu na badania i udoskonalenie konstrukcji, by mogła sprostać wymaganiom stawianym nawierzchniom drogowym. Już dziś za to dostępna jest technologia otrzymywania masy bitumicznej z przetworzonego tworzywa sztucznego, którą stosuje się m.in. w Indiach mających spore problemy z recyklingiem tego materiału. Masę wykorzystuje się w tradycyjnych nawierzchniach asfaltowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Odcinkowy pomiar prędkości | Opóźnienie

Więcej o: