Przez Internet sprawdzisz liczbę punktów karnych i informacje o pojeździe

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo ruchu drogowym, dającą podstawy prawne do wprowadzenia kolejnych przydatnych dla kierowców e-usług. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe możliwości będą dostępne od stycznia 2016 roku

Tablet w samochodzie? Eksperci od bezpieczeństwa ostrzegają

Modernizacja systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, jak zapewniają Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki, oznacza znacznie łatwiejszy dostęp do ważnych informacji - w jaki sposób?

Po pierwsze każdy kierowca będzie mieć dostęp online do danych odnośnie spowodowanych przez siebie wykroczeń drogowych, zastosowanych kar i ograniczeń. Najbardziej przydatna będzie możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych. Kierowcy często zapominają o tym, że mają już punkty na swoim koncie, albo nie wiedzą kiedy się one kasują. Teraz wszystko będzie jasne, przez co ryzyko utraty prawa jazdy mniejsze.

Po drugie właściciel pojazdu, również przez Internet, będzie mógł sprawdzić informacje o swoim pojeździe. Rozszerzony zostanie zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów, m.in. o informacje na temat badań technicznych pojazdów i zdarzeń ubezpieczeniowych, co ma ograniczyć oszustwa przy sprzedaży samochodów używanych (zarejestrowanych w Polsce).

Kolejną nowość stanowi usługa "Sprawdź szkołę jazdy", która ma ułatwić przyszłym kursantom ocenę ośrodków nauki jazdy na podstawie danych statystycznych. Nowe rozwiązanie powinno spowodować wzrost konkurencji między szkołami i generalnie podnieść jakość kształcenia.

Przypomnijmy, że w połowie 2014 roku uruchomiono pierwsze dwie usługi - "Historia pojazdu" i "Bezpieczny Autobus" ( czytaj więcej ).

ZOBACZ TAKŻE:

Odcinkowy pomiar prędkości | Opóźnienie

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.