Obniż koszty urlopu | 10 zasad eko drivingu

W eko driving nie wierzą tylko Ci, którzy go nie spróbowali. Zobacz co zrobić, żeby Twoje auto zużywało nawet 20% mniej paliwa

Poradnik | Złe nawyki, które niszczą auto

Wyjazdy na wakacje oznaczają często pokonanie setek, a nawet tysięcy kilometrów. Nie trudno obliczyć oszczędności, jakie wiążą się z eko drivingiem. Stosując się do kilku prostych zasad można zaoszczędzić konkretną sumę pieniędzy i przeznaczyć ją np. na dodatkowe atrakcje dla całej rodziny.

Jeśli nasza podróż wynosi 1000 km (po 500 km w każdą stronę), a nasze auto zużywa 8 l/100 km w trasie, to przy cenie 5 zł/l możemy zaoszczędzić nawet 80 zł.

10 zasad ecodrivingu:

1. Umiejętnie operuj pedałami gazu i hamulca.

Nie zatrzymuj samochodu, o ile nie jest to konieczne, bo na ruszenie potrzebuje ok. 20% więcej energii niż przyspieszenie, gdy toczy się z prędkością kilku kilometrów na godzinę. Jeśli musisz zwiększyć prędkość, wciskaj gaz maksymalnie do 3/4 skoku pedału. Zdejmij nogę z gazu, gdy nie masz szans przyspieszyć - w ten sposób szanujesz energię kinetyczną samochodu.

2. Nie nadużywaj sprzęgła, hamuj silnikiem.

Jazda na biegu jałowym (tzw. luzie) i wciśniętym sprzęgle powoduje niepotrzebne zużycie paliwa oraz zmniejsza kontrolę nad pojazdem. Dowodów dostarczają pokładowe komputery, które podczas hamowania silnikiem pokazują wartość "0" w zakładce chwilowego zużycia paliwa.

3. Zmieniaj biegi przy odpowiednich obrotach silnika.

Generalna zada mówi, by włączać wyższy bieg przy maksymalnie 2500 obr./min. w przypadku silnika benzynowego i 2000 obr./min. w przypadku silnika wysokoprężnego. Zdarzają się wyjątki od tej reguły. Najważniejsze, by po wybraniu kolejnego przełożenia silnik nie wpadał w drgania przenoszące się na układ przeniesienia napędu i całe nadwozie. Poznaj charakterystykę silnika w swoim aucie i dostosuj do niej swój styl jazdy.

4. Zrezygnuj z dodatkowych kilogramów. Zmniejsz opory.

Nie woź w samochodzie zbędnych bagaży , bo każdy kilogram przekłada się na spalanie. W średniej wielkości aucie każde dodatkowe 100 kg zwiększa zużycie paliwa o około 6%. Jeśli nie korzystasz z bagażnika dachowego, zdemontuj go by nie generował dodatkowych oporów powietrza. We współczesnych samochodach o zaawansowanej aerodynamice bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa nawet o 20%.

5. Dbaj o stan techniczny samochodu.

Regularnie wymieniaj olej silnikowy , filtry - mają one wpływ na opory w pracy silnika. Dbaj o elementy przeniesienia napędu i zawieszenia - nieprawidłowa geometria zwiększa opory toczenia. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. Kiedy ciśnienie w oponach jest za niskie o 0,5 bara, zużycie paliwa wzrasta do 4%.

6. Klimatyzacji używaj gdy jest to konieczne.

Włączona klimatyzacja potrafi podnieść zużycie paliwa nawet o 10-20%. Jeśli wnętrze auta jest nagrzane, przewietrz je przed uruchomieniem klimatyzacji. W ten sposób ograniczysz najwyższy wydatek energetyczny i związane z tym większe zużycie paliwa. W miarę możliwości korzystaj z trybu Eco w klimatyzacji .

7. Obserwuj drogę i analizuj.

Jedna z prostszych zasad, a zarazem wprost wpływających na poprawę bezpieczeństwa, to obserwowanie skrzyżowania do którego się zbliżamy. Pierwszym sygnałem, że zapali się czerwone, jest migający zielony sygnalizator na przejściu dla pieszych . Zdejmij nogę z gazu!

Jeśli czerwone światło już się pali na kolejnym skrzyżowaniu nie przyspieszaj gwałtownie, bo i tak będziesz musiał hamować.

Zbliżając się do ronda zwolnij, ale jeśli nie musisz ustępować nikomu pierwszeństwa nie zatrzymuj się, wjazd na skrzyżowanie o ruchu okrężnym poprzedza zazwyczaj znak ustąp pierwszeństwa, a nie znak "stop".

Jeśli widzisz, że za kilkaset metrów zaczyna się strefa zabudowana zawczasu zdejmij nogę z gazu i pozwól autu zwolnić samoczynnie.

Niezależnie od ukształtowania terenu staraj się utrzymywać stałą prędkość (o ile przepisy na to pozwalają). Wzniesienia, zjazdy z nich oraz proste płaskie odcinki pokonuj z tą samą prędkością.

8. Wyłączaj silnik, gdy stoisz w miejscu przez dłuższą chwilę.

Czy stoisz w korku, na czerwonym świetle, czy też po prostu zatrzymujesz się na chwilę - gdy twój samochód stoi w miejscu, w większości przypadków opłaca się wyłącznik silnik. Najważniejsza zasada mówi, że jeśli spodziewasz się stać dłużej niż 20-30 sekund, warto wyłączyć silnik. Silnik pracujący na luzie zużywa około 0,8 litra paliwa na godzinę.

9. Zachowaj odstęp.

Bezpieczna odległość zależy wprost od prędkości. Przyjmuje się, że wynosi ona 3 sekundy od samochodu poprzedzającego. Wynika to z czasu reakcji kierowcy i czynności, które trzeba podjąć w sytuacji awaryjnej. Przeliczając sekundy na metry: przy 50 km/h pokonujesz niemal 14 m w ciągu sekundy, a przy 140 km/h prawie 40 m.

Zachowanie bezpiecznego odstępu pozwoli Ci "wyrównać" fluktuacje prędkości (naprzemienne hamowanie i przyspieszanie) niedoświadczonych, bądź nerwowych kierowców jadących przed Tobą.

10. Nie przesadzaj, bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nie przyklejaj się do poprzedzającego Cię autokaru, lub tira - narażasz tym siebie i pasażerów na niebezpieczeństwo.

Nie rezygnuj z jazdy na światłach. To nie tylko niezgodne z przepisami, brak włączonych świateł zmniejsza Twoją widoczność na drodze. Oszczędności w zużyciu paliwa są w tym przypadku znikome.

ZOBACZ TAKŻE:

Rowery - jak je przewozić?

Więcej o:
Copyright © Agora SA