Samochód Google'a rusza w miasto!

Przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje. Samochód Google'a nie jeździ już tylko po zamkniętych ośrodkach testowych, Amerykanie przeprowadzają coraz śmielsze próby. Dwa autonomiczne auta ruszyły niedawno na ulice Austin w Teksasie

Wideo | Google - samochód bez kierownicy

Czy przyszłość motoryzacji będzie należeć do autonomicznych samochodów? Wydaje się, że tak właśnie myślą w siedzibie jednego z największych gigantów naszych czasów. Google na poważnie eksperymentuje z technologią "samodzielnych" samochodów już od 2009 roku. Jak dotąd większość testów i prób była przeprowadzana w zamkniętych ośrodkach testowych, głównie w pobliżu Mountain View w Kalifornii.

Testy idą pełną parą. Flota autonomicznych samochodów Google'a liczy ponad dwadzieścia różnych pojazdów. Jak podaje Google, od 2009 roku prototypy pokonały już milion mil, a więc przeszło 1,6 miliona kilometrów. Liczba robi wrażenie. Ostatnio testy stają się coraz odważniejsze, bo najpierw na publiczne drogi wokół Mountain View wyjechały charakterystyczne maluchy (autorska konstrukcja Google'a), wyglądające jak niegdysiejsze "bubble cary". Teraz do Austin, w Teksasie posłano dwa autonomiczne Lexusy RX450h. Auta jeździły po mieście, które liczy 885 tysięcy mieszkańców.

Testy w Austin rozpoczęły się od... przejażdżki po mieście, podczas której prowadził człowiek. Autonomiczny Lexus musiał nauczyć się nowego otoczenia: m.in. sygnalizacji świetlnej, pasów na drodze, wysokości krawężników, natężenia ruchu. Komputer musiał pozyskać wszystkie informacje, które pozwoliły mu zorientować się w otaczającym świecie. Potem auta Google'a mogły ruszyć już w samodzielną podróż. Oczywiście na siedzeniu kierowcy cały czas siedział człowiek. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Dokładnych wyników testów nie znamy, ale Google było z nich bardzo zadowolone, a do mediów nie trafiła żadna informacja o stłuczce, czy wypadku, tak więc można chyba Amerykanom zaufać.

Autonomiczne samochody Google'a mają być gotowe do jazdy już w 2020 roku. Teraz czas na testy, testy i jeszcze więcej testów.

ZOBACZ TAKŻE:

Infiniti Q60 Concept | Zapowiedź nowego coupe

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.