Toyota Camry | Najbardziej "amerykański" samochód?

Mamy dla Was ciekawostkę prosto zza Oceanu. Toyota Camry została uznana za jeden z najbardziej amerykańskich samochodów tego roku. Jak to możliwe, że japońska marka triumfuje w rankingu Cars.com i zdobywa najwięcej punktów we wskaźniku "American-Made"?

Toyota Fuel Cell Sedan | Wodorowa Toyota w Europie już w tym roku

Zestawienie American-Made Index serwisu Cars.com uwzględnia tylko samochody, które w przynajmniej 75% powstały na terenie Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii wskaźnika na liście znalazło się mniej niż 10 samochodów. W tym roku jest ich siódemka: Toyota Camry, Toyota Sienna, Chevrolet Traverse, Honda Odyssey, GMC Acadia, Buick Enclave oraz Chevrolet Corvette. W zeszłym roku na pierwszy miejscu znalazł się Ford F-150, ale wraz z nową generacją najpopularniejsze auto USA nawet nie przekroczyło granicy 75%. Miano najbardziej "amerykańskiego" samochodu roku 2015 przypadło w udziale Toyocie Camry.

Chcesz kupić Toyotę Camry?

W tym roku na liście znalazło się tylko siedem samochodów, 5 lat temu było ich 29. Czy to oznacza, że motoryzacja w Stanach dalej nie wyszła z kryzysu i pogrąża się w coraz większym marazmie? Nie. Jak zauważają analitycy Cars.com jest wręcz przeciwnie. Produkcja przemysłu motoryzacyjnego w USA z każdym rokiem wzrasta, a z fabryk wyjeżdża coraz więcej nowych samochodów (w 2010 było to ponad 8 milionów aut, w 2015 liczba ta zbliży się do 12 milionów). Powodem tak niewielu aut na liście American-Made Index jest po prostu globalizacja. W dzisiejszych czasach coraz mniej samochodów powstaje tylko w jednym kraju. Nawet tak wielkim i bogatym w zasoby jak Stany Zjednoczone. Koncerny samochodowe coraz chętniej łączą siły swoich oddziałów porozrzucanych po całym świecie.

Pierwsze miejsce Toyoty Camry może z początku dziwić, w końcu Toyota to japońska marka. Jednak tak lubiany w Stanach model ma z Japonią niewiele wspólnego. Prawdziwą ojczyzną Toyoty Camry jest właśnie Ameryka.

Już od 1988 roku Toyota Camry produkowana jest w fabryce w Kentucky, później uruchomiono produkcję również w zakładach w Indianie. Na terenie Stanów wytwarzane są również najpopularniejsze w Camry silniki cztero- i sześciocylindrowe. Co więcej, Toyota Camry, tak jak większy model Sienna, została zaprojektowana przez Amerykanów. Pracujący nad samochodem projektanci i inżynierowie to obywatele USA. Większość części i elementów wykorzystanych w modelu wyprodukowano również w Stanach... I tak dalej, i tak dalej... Można by tak wymieniać bardzo długo. Jak podkreśla szef amerykańskiej Toyoty, Jim Lentz, świetny wynik dwóch Toyot w American-Made Index jest konsekwencją stałych inwestycji koncernu w amerykański rynek.

ZOBACZ TAKŻE:

Toyota Avensis FL | Pierwsza jazda | Trzecia twarz

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.