Wideo | Samsung wspomoże wyprzedzanie?

Jak wiadomo jednym z najtrudniejszych i niebezpiecznych manewrów na drodze jest wyprzedzanie ciężarówki. Nieco niespodziewanie, rozwiązanie tego problemu znalazł Samsung.

Krótko o... | Polska to nie Anglia Sporny lewy pas

Sieć autostrad i tras szybkiego ruchu z każdym rokiem się wydłuża, ale i tak w Polsce sporo jest wąskich dróg krajowych, na których pełno jest samochodów ciężarowych. Ich wyprzedzanie nie jest łatwe, może też być niebezpieczne. Podstawowym problemem w takich sytuacjach jest niedostateczna widoczność.

Doskonały pomysł pojawił się w Argentynie, gdzie jazda samochodem jest jeszcze bardziej niebezpieczna niż w Polsce. W tym wielkim kraju jednojezdniowe drogi stanowią podstawę sieci transportowej. Jednocześnie do większości wypadków dochodzi tam przy próbach wyprzedzania, czyli w warunkach niedostatecznej widoczności. Współczynnik ilości ofiar na 100 tys. mieszkańców wynosi w Argentynie 12,9 (2013 r.) podczas gdy w Polsce, będącej w ogonie Europy, "tylko" 8,4 (2014 r.).

Oddział Samsunga w Argentynie posiada sporą flotę samochodów ciężarowych. Jego pracownicy wpadli na pomysł, jak poprawić bezpieczeństwo na tamtejszych drogach. Na tylnej ścianie naczepy umieszczono cztery ekrany wyświetlające obraz z kamery zamontowanej w przednim zderzaku ciągnika siodłowego. Dzięki temu kierowcy samochodów chcących wyprzedzić jadącą wolniej ciężarówkę mają znacznie ułatwioną sprawę. System nazwany po prostu The Safety Truck działa całą dobę dzięki funkcji Night Vision.

Naszym zdaniem to doskonały pomysł wart naśladowania. Spedytorzy, którzy zdecydują się na podobne rozwiązanie mają szansę zbudować pozytywny wizerunek swoich firm.

ZOBACZ TAKŻE:

Auto z kierownicą po prawej stronie | Wcale nie tak tanio

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.