Poradnik | Zginęły tablice rejestracyjne - co zrobić?

To nic miłego, gdy w pewnym momencie odkrywamy, że z naszego samochodu zginęła jedna lub -jeszcze gorzej - dwie tablice rejestracyjne. Co zrobić w takim przypadku?

Przepisy | Zrobią porządek z tablicami na bagażnik rowerowy

Przede wszystkim nie panikować. Procedura wyrobienia nowych tablic wcale nie jest tak skomplikowana, czasochłonna i kosztowna, jak mogłoby się wydawać.

Pierwsza rzecz jaką musimy ustalić, to czy zgubiliśmy tablice, czy była to kradzież. Zazwyczaj brak jedynie przedniej tablicy sugeruje, że gdzieś odpadła. Przednią ramkę pod tablicę najłatwiej uszkodzić, bowiem w większości samochodów wystaje ona przed zderzak. A połamana ramka to preludium do katastrofy. Wtedy w urzędzie zgłaszamy zaginięcie/zgubienie.

Procedura się wydłuża, jeśli chcemy zgłosić kradzież. Warto to rozważyć, jeśli z naszego auta zginęły w tym samym czasie obydwie tablice - tylną wcale nie tak łatwo zgubić. Wtedy nasze pierwsze kroki musimy skierować na policję i złożyć zeznania, by otrzymać poświadczenie - dokument wymagany przez urząd komunikacji, jeśli jako powód podajemy kradzież. W moim przypadku wizyta na policji zajęła godzinę i nic nie kosztowała. Są jednak komisariaty, w których wydanie takiego dokumentu kosztuje 17 zł.

Do urzędu należy się udać z drugą tablicą (jeśli nie zginęła), dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i dowodem osobistym. Obecni muszą być wszyscy właściciele, jeśli jest ich więcej, niż jeden. Na miejscu trzeba wypełnić formularz (BOI-31), dostępny także online, oraz oświadczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, jeśli zgłaszamy zaginięcie.

Jedna tablica 40, czyli 53, w sumie 56 zł

Poradnik | Co zrobić po odholowaniu auta?

Wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej kosztuje 40 zł, dwóch tablic odpowiednio 80 zł. Do tego dochodzą koszty urzędowe w wysokości 13 zł (0,50 zł opłaty ewidencyjnej i 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną), więc w urzędzie należy uiścić 53 zł lub 93 zł. W okienku kasy, oczywiście, dowiadujemy się, że do tego trzeba uiścić 3 zł opłaty skarbowej. W sumie więc wychodzi 56 zł w przypadku jednej tablicy lub 96 zł w przypadku dwóch.

Wyrobienie wtórników tablic u producenta można zlecić urzędowi. Zajmuje to ok. 5 dni, po upływie których odbierzemy wtórniki i komplet dokumentów w urzędzie. Ale w tym czasie korzystanie z auta jest niemożliwe. Jazda bez choćby jednej tablicy to ryzyko otrzymania mandatu w wysokości 100 zł.

Jest też alternatywa, którą warto rozważyć. Można samemu pojechać do producenta z dokumentem wydanym przez urząd komunikacji i załatwić sprawę od ręki. Wytłoczenie nowych tablic zajmuje ok. 15 minut. Jedyny problem polega na tym, że nasz pojazd jest w tym momencie uziemiony. Nie ma tablic, a dowód rejestracyjny i karta pojazdu znajdują się w tym czasie w urzędzie. Załatwiając wszystkie formalności trzeba korzystać z innego środka lokomocji.

Mając już nowe tablice w ręku wracamy z nimi do urzędu, gdzie otrzymują one nowe znaki legalizacyjne. W przypadku jednej tablicy ma ona ten sam numer, co oryginał.

Pozostaje już tylko odebrać komplet dokumentów w urzędzie komunikacji. W dowodzie rejestracyjnym i w karcie pojazdu widnieje teraz wpis o wydaniu wtórnika, lub wtórników tablic rejestracyjnych.

Ważna informacja dla właścicieli samochodów z tzw. czarnymi tablicami wydawanymi do roku 2000. Otrzymanie wtórników jest niemożliwe, pozostaje jedynie przerejestrowanie pojazdu.

Dokumenty wymagane w urzędzie:

- wniosek o wydanie wtórnika/wtórników - formularz BOI-31 - dowód rejestracyjny - karta pojazdu - dowód osobisty właściciela - tablica rejestracyjna (jeśli zaginęła jedna) - zaświadczenie z policji o kradzieży tablic (jeśli zgłaszamy kradzież) lub oświadczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (jeśli zgłaszamy zaginięcie) - pełnomocnictwo (jeśli w sprawie występuje pełnomocnik)

Koszt wytłoczenia jednego wtórnika tablicy rejestracyjnej u producenta:

- samochody osobowe, przyczepy: 40 zł - pojazdy zabytkowe: 50 zł - motocykle: 40 zł - motorowery: 30 zł

Podsumowując: koszty związane z wyrobieniem wtórników pokrywają się z kosztami poszczególnych elementów opłacanych przy rejestracji pojazdu. W tym przypadku odpadają koszty otrzymania nowej naklejki kontrolnej na szybę, blankietu dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyjeżdżasz za granicę? Z nami sprawdzisz przepisy!

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.